Najlepší základ pre vaše deti a zodpovedné rodičovstvo je nájsť si správneho partnera pre život. Ako si ho však vybrať? Podľa akých kritérií? Skúste si najskôr položiť nasledujúce otázky zhrnuté do niekoľkých bodov. Možno vás inšpirujú k samotnému rozhodnutiu, kedy a hlavne s kým sa pustiť na cestu za vytúženým bábätkom.

„Vybrať si správneho partnera zo správneho dôvodu, v správnom čase to je umenie.”

1. Viem, kto som a čo chcem

Ak chcete nájsť toho pravého, musíte najskôr poznať seba a vedieť čo chcete, čo vám vyhovuje a čo, naopak, absolútne odmietate. Základ je skutočne poznať odpovede na otázky, ktoré sa týkajú vás samotných. Bytosti ako takej. Kto som, čo mám rád, aký životný štýl vediem, aký je môj životný štandard, čoho som ochotný sa vzdať a čoho už nie.

„Najväčšie umenie je spoznať a pochopiť sám seba.”

2. Viem, či a kedy chcem mať deti

Keď má žena vzťah s rovnako starým mužom a v dvadsiatke sa rozhodne stať sa matkou, tak je len veľmi malá pravdepodobnosť, že muž to bude cítiť rovnako. Otázkou je, či chcete čakať na jeho pripravenosť 10 – 15 rokov, alebo dať radšej šancu novému vzťahu a mužovi, ktorý by to dieťa s vami chcel hneď a je aj mentálne pripravený stať sa otcom. Treba byť pripravený aj na fakt, že o 10 – 15 rokov bude z vášho priateľa možno úplne iný muž a možno taký, ktorý nikdy nebude chcieť deti. Zo skúseností viem, že najlepšie funguje slovné spojenie „tu a teraz". Nečakať na potom, lebo „potom" môže vyzerať úplne inak, ako ste si to vo svojej hlave vysnívali. To rozčarovanie väčšinou poriadne bolí a len ťažko sa napráva.

3. Viem, ako a kde chcem vychovávať deti

Verte mi, ale aj taká otázka, či bývať v meste alebo na dedine, v byte, či v dome, viac generácií pod jednou strechou, so svokrovcami, švagrovcami a pod., dokáže partnerov a neskôr rodičov poriadne rozhádať, často aj navždy rozdeliť.

4. Zohľadňujem svoju a partnerovu prácu, náš spoločný príjem

Ak zrovna nevlastníte hrču peňazí, prípadne ste nededili, či nevediete vlastnú firmu, je táto otázka skutočne namieste. Príchod detí naozaj zatočí rodinným rozpočtom, pokiaľ ste zvyknutí na určitý štandard, máte úvery, hypotéku, auto na lízing a podobne, cestovateľskú vášeň, drahý koníček atď. Netreba sa tváriť, že sa to v dnes dá aj bez peňazí. No, nedá sa. Rozdiel je len vo vašich a partnerových predstavách o objeme peňazí a ich prerozdeľovaní v rámci rodinného rozpočtu. Sú partneri, ktorí sa nechcú vzdať svojho štandardu po narodení detí. Pripravte si preto vopred alternatívne riešenia, ako vykryť prípadnú stratu príjmu.

5. Stabilita zamestnania – krok k vnútornej pohode

V súčasnosti je otázka stability pracovného miesta aktuálna viac ako kedykoľvek predtým a je skutočne namieste zamyslieť sa, ako si predstavujete zvládanie starostlivosti o dieťa a pracovných povinností. Či sa práce chcete vzdať úplne a po materskej sa venovať niečomu úplne inému, alebo pracovať na polovičný úväzok a venovať sa aj rodine, prípadne si na starostlivosť vziať pomoc a udržať si pracovnú pozíciu a stabilitu príjmu. Mnohí zamestnávatelia už vychádzajú v ústrety a v rámci benefitov ponúkajú aj flexibilný pracovný čas či jasličky priamo v kancelárii. Hlavne si to premyslite skôr, ako sa rozhodnete mať dieťa. Uľahčí vám to mnohé situácie, ktoré za pochodu budete musieť riešiť.

6. Byť s tým pravým znamená nestratiť seba a svoj doterajší život

Nájdite si niekoho, s kým môžete zostať sama sebou. Bez kompromisov, pretvarovania sa, ponižovania či pocitu viny a strachu. Jedine tak môžete spoločne vytvoriť láskyplné prostredie pre vašu ratolesť. Nemôžete len tak úplne vymazať váš doterajší život a začať akože „od nuly” s vaším partnerom len preto, lebo on to chce inak a túži po blondíne, hoci vy ste odjakživa hnedovláska. A platí to aj opačne. Ak žena chce mať TOP manažéra z muža, ktorý si vystačí s príležitostným príjmom a spôsobom života v štýle „z ruky do úst". Viete si predstaviť vychovávať deti bez stability, bezpečia, vízie a perspektívy? Nevnucujte sa niekomu, kto vás nechce prijať takú, aká ste, sčasti sa budete musieť v istých situáciách prispôsobiť, ale úplne spraviť zo seba niekoho iného len preto, aby ste splnili očakávania toho druhého, je, úprimne povedané, hlúposť a nešťastná cesta smerujúca k odvrhnutiu samého seba.

7. Nerobím rozhodnutia zo strachu

Buďte s partnerom, pretože chcete, nie preto, že musíte. Rozhodne nezotrvávajte s niekým len zo strachu, že zostanete chvíľu sami alebo z pocitu viny, že ten druhý bude sám. Niekedy je naozaj lepšie vydržať a naučiť sa byť šťastný sám so sebou, počkať si na nového človeka vo vašom živote, ako zostávať vo vzťahu, ktorý vás ubíja a sužuje. Bude vás to oberať o radosť z prítomnosti, rýchlejšie zostarnete fyzicky aj mentálne. Vrásky od smiechu sú predsa len krajšie ako tie od starostí. Keď sa z lásky stane len zvyk a vytratí sa zo vzťahu vášeň, ešte nemusíte prepadávať obavám. Nedostatok vášne môže byť spôsobený únavou, vážnymi dôvodmi, ako sú strata zamestnania, úmrtie v rodine, ťažká choroba a pod. Ak však cítite, že ste vo vzťahu akosi uväznení, a nie uvoľnení, je načase zamyslieť sa, prečo je tomu tak.

8. Všímam si charakterové vlastnosti partnera

Empatia, integrita, úprimnosť, solidarita, láskavosť, pokora, zmysel pre humor. Vedieť sa vcítiť do potrieb druhého, mať pochopenie pre jeho silné aj slabé stránky sa učíme celý život. Mnohí totiž zostávajú egoistickí aj v manželstve a svoju predstavu o živote vnucujú sebecky nielen partnerovi, ale neskôr aj deťom. Dajte si na to pozor. Napíšte si do zoznamu vaše TOP vlastnosti, ktoré preferujete. Ak sa nimi v živote aj riadite, nemáte sa ako pomýliť a určite si pritiahnete aj takého partnera. Nemá veľmi zmysel investovať do vzťahu s niekým, kto vás síce priťahuje, ale nemáte v podstate nič spoločné. Pomáha, ak sa naozaj zamyslíte a spíšete si veci, ktoré vás spájajú a, naopak, máte úplne odlišné, až potom sa rozhodnite definitívne, či s partnerom zostať, alebo hľadať ďalej.

9. Nečakám, že sa niečo zmení na situácii, s ktorou nie som roky spokojná

Pokiaľ neviete s niečím pohnúť, „netlačte na pílu”. Buď zmeňte svoj postoj, pozrite sa na tú situáciu z iného uhla pohľadu, uvoľnite sa a nechajte to tak, aby vás to zbytočne nevyčerpávalo. Alebo máte ešte inú možnosť, konkrétny problém raz a navždy vyriešte. Hlavne sa rozhodnite, a potom si už nič nevyčítajte a nevracajte sa k danej situácii. Urobili ste to predsa najlepšie, ako ste mohli a vedeli. Byť dlhodobo nespokojní nie je dobré pre vás, ani pre partnera a už vôbec nie pre vaše dieťa a rodinu. V takom stave nikdy nebudete schopní rozdávať lásku a byť dobrým príkladom pre svoju ratolesť. Trpezlivosť síce ruže prináša, ale za ten čas tŕne dokážu narobiť poriadne rany. Na duši aj na tele. Ak roky niečo nejde tak, ako si želáte, je naozaj načase úprimne si povedať, prečo. Hlavne nebojujte, prijmite danú situáciu, a potom ju začnite riešiť.

Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak ide o situáciu, ktorá nekorešponduje s vašimi morálnymi a osobnými hodnotami, no uvedomíte si to až neskôr. Prípadne vás partner blokuje v tom, ako chcete žiť, s kým sa radi stretávate. Nedovoľte, aby vás niekto úplne „odstrihol” od okolia, či už sú to príbuzní alebo priatelia. Mali by ste mať jasno v tom, aké sú vaše hranice, čo ste ešte ochotní akceptovať a čo už nie. Buďte rozhodná a nekompromisná. Keď budete mať jasno sama v sebe, bude sa vám oveľa jednoduchšie rozhodovať, či a do akého vzťahu ste ochotná investovať a aký rozhodne mať nechcete.

10. Užívam si, mám radosť zo života!

Čím menší tlak budete na seba vyvíjať, tým šťastnejša a spokojnejšia budete sama so sebou, a tak si vytvoríte okolo seba fluidum, priestor pre toho správneho človeka. V dobrej nálade sa na vás určite nenalepia ľudia depresívni, manipulatívni či egoistickí. Bavte sa s tými, čo majú rovnako ako vy radosť zo života. S humorom a nadhľadom sa totiž zvládajú všetky starosti aj radosti oveľa jednoduchšie a ľahšie. S takýmto postojom a prístupom k životu pôjdete vašim deťom skvelým príkladom.

11. Sledujem si vnútornú energiu ako aj partnerovu

Svoju energiu a čas venujte vzťahom, ktoré idú akosi hladko a trecích plôch máte v komunikácii čo najmenej. Všímajte si, ako uvažuje, aká je jeho životná filozofia. Je skôr negatívne, alebo pozitívne naladený? Akú atmosféru vnáša do vzťahu? Pokoj, bezpečie, pocit istoty a harmónie, alebo je to akosi inak? Strach, neistota, náladovosť, pochmúrnosť, ohováranie druhých, lenivosť… Pýtajte sa sama seba, ako sa váš partner dokáže popasovať s problémami, výmenou názorov, používaním argumentov, ako presadzuje svoje návrhy. Pozorujte, ako sa správa k ostatným, ako sa pri ňom cítia druhí. Dajte na svoju intuíciu a vnútorný pocit. Ten vás nikdy nezradí, aj keď vám mama bude hovoriť, že je to ten najlepší anjel pod slnkom, ktorého ste mohli stretnúť. Ona s ním predsa nežije a nemôže reálne posúdiť, či sa k vám hodí, alebo nie. Najmä ak sa dokáže pred druhými pretvarovať a štylizovať do polohy superhrdinu, hoci to roky ťaháte práve vy, len sa s tým nikomu „nechválite“.

Vydané 22.8.2018 o 10:20
Diskusia je len pre prihlásených
0 komentárov
  Prihlásenie
  Na túto akciu sa musíte prihlásiť!
  Registrácia
  Zabudli ste heslo ?
  Do nasledujúceho formulára vyplňte e-mailovú adresu, ktorú ste použili pri registrácii. Inštrukcie o tom, ako obnoviť heslo, vám zašleme e-mailom.

  Zaregistrujte sa

  Objavte všetky dôležité informácie, novinky a dobré rady
  z oblasti rodičovstva v tej správnej sieti.
  Kliknite na kategóriu, ktorá vás najlepšie vystihuje:

  Môžete sa zaregistrovať aj bez zaradenia do kategórie tu.

  Plánujeme
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Pokúšame
  sa
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  tehotní
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  rodičia
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Registrácia pre firmy Nestagnujte na zadných stránkach vyhľadávačov, nenechávajte konkurencii svoje obchodné príležitosti. Na portáli DETI.SK Vás Vaša cieľová skupina skutočne nájde. Užívatelia portálu DETI.SK sú reálni klienti, ktorí hľadajú a kupujú všetko potrebné pre deti, rodinu a domácnosť.

  Vyplnením tohto formulára si vytvoríte prístupové konto. Po prihlásení môžete vložiť údaje o Vašej firme, ktoré na našom portáli zverejníme.
  Vaše meno a priezvisko nebude bez Vášho súhlasu zverejnené.
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať malé písmeno, veľké písmeno, aj číslicu.
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Odhlásenie

  Skutočne odhlásiť?

  Áno Nie