Pritom odborníci na duševné zdravie už dávno bijú na poplach a súčasnosť pomenúvajú nie veľmi lichotivými prívlastkami – kríza duševného zdravia či doba úzkosti. Poukazujú na to, že starostlivosť o duševné zdravie má väčšina z nás až kdesi na konci zoznamu priorít.
Prízvukujú, že zvyčajne nevenujeme pozornosť následkom, ktoré spôsobuje dlhodobý stres na naše zdravie až do chvíle, keď sa prihlásia o slovo príznaky ochorenia tela. Približne o desať rokov budú podľa nich ochorenia spôsobené stresom častejšie, ako prenosné choroby (napr. vírusového pôvodu).
Úplne vylúčiť stres a vplyv modernej doby na náš život zrejme nedokážeme, no ako sa psychológovia a terapeuti zhodujú, minimalizovať ich následky a chrániť si duševné zdravie rovnako ako telesné, by sme jednoznačne mali.
Niekoľko napohľad jednoduchých krokov nám na ceste k ochrane duševného zdravia môže významne pomôcť:
Nastaviť si vlastné hranice
Ak hovoríte všetkým a na všetko áno, vaše duševné zdravie musí jednoznačne trpieť. Vedieť povedať nie, delegovať zodpovednosť na druhých, prípadne zmeniť rozsah a mieru vlastnej zodpovednosti, je základným krokom k tomu, aby ste sa zbavili nadmerného vplyvu stresu a zostal vám čas aj na seba.
Zbaviť sa perfekcionizmu
Viete, kto vyhorí najčastejšie? Perfekcionisti, ktorí vždy očakávajú perfektné výsledky od seba aj ostatných. V konečnom dôsledku sú však neuspokojiteľní a stále ich ženie túžba po dokonalosti. Oveľa zdravší prístup je však stanoviť si realistické ciele s konštruktívnym prístupom k riešeniu problémov a bez zbytočne prehnaných očakávaní.
Vyhľadať terapeuta
Ak cítite, že dlhodobý stres a životný štýl už napáchal na vašom duševnom zdraví škody, je načase vyhľadať odbornú pomoc. Niekedy sa zbytočne krútime v začarovanom kruhu a nevidíme riešenie v situáciách, ktoré pod odborným vedením môžeme vidieť z potrebného nadhľadu.
Nájsť komunitu, humor a smiech
Osamelosť a uzatváranie sa do seba je podľa expertov ďalším alarmujúcim príznakom súčasnosti. Následky osamelosti pre duševné zdravie dokonca prirovnávajú k následkom fajčenia na ľudský organizmus.
Nájsť si komunitu ľudí so spoločnými záujmami, s ktorými dokážeme zdieľať zážitky, skúsenosti, radosti aj starosti, má podľa nich obrovský vplyv pre duševné zdravie človeka. Humor má doslova ochranný účinok proti stresu a zdieľaný smiech s ľuďmi, ktorí sú našimi priateľmi, je pre našu dušu na nezaplatenie.