Láska a peniaze. Môžeme mať vôbec oboje? Výskumy bánk ukazujú, že najčastejšou príčinou stresu, hádok vo zväzku (či už manželskom alebo partnerskom) a dôvodom ich rozchodu sú práve peniaze.
Som preto hlboko presvedčená o tom, že finančné vzdelávanie by malo patriť k základným všeobecným znalostiam a zručnostiam, ktorým naučíme vlastné deti už v domácom prostredí. Vedomosti o tvorbe rozpočtu, šetrení a vytváraní rezervy napríklad na bývanie, vzdelávanie, dovolenky, dokážu výrazne zlepšiť život rodiny a jej členov.
Zásadné je predovšetkým pochopiť, na akom princípe fungujú peniaze a ako ich riadiť. Hneď ako sa tak stane, získate oveľa väčšiu slobodu a istotu v seba a vlastný život. V rukách budete mať skvelý nástroj na prevenciu pred zbytočným stresom a strachom z nedostatku a rozptýlite akýkoľvek zmätok a vnútorný nepokoj z každodenných povinností, starostí a zodpovedností, ktoré súvisia s vašimi príjmami a výdavkami.
Každá cesta k naplneniu veľkého sna sa začína najskôr pri šikovnom manažmente rodinných či osobných financií. Tak smelo do toho!
Len žiadne zábrany v otázkach, ktoré sa týkajú peňazí a zvlášť, ak ste už nielen partneri, ale aj manželia, či dokonca rodičia. Nech vám nie je trápna žiadna otázka, ktorú máte nutkanie položiť partnerovi.
Najlepšie, ak si pravidlá rodinného hospodárenia vyjasníte už pred vstupom do manželstva. Isteže, nedokážete ovplyvniť vonkajšie okolnosti ako napríklad zvýšenie platu, stratu zamestnania, vážne ochorenie a dlhodobú práceneschopnosť, ale musíte mať jasno v základnom postoji spravovania spoločných financií aj v takýchto kritických situáciách. Či budete kopať každý sám za seba, alebo spoločne ako jeden tím. Jednoducho, v dobrom aj zlom, v chudobe aj bohatstve, chorobe aj zdraví, v mladosti aj starobe – stále spolu.
Veľakrát to totiž vôbec nie je o tých peniazoch, ale o tom ako človek nazerá na život, aký má postoj k životu a hodnotám, čo uprednostňuje, aké má priority.
Nesmiete mať strach konfrontovať aj prípadnú dlhodobú frustráciu z tém, ako sú:
- Ja zarábam viac ako ty, a preto si môžem pre seba viac kúpiť,
- ty zarábaš menej ako ja, a preto sa musíš uskromniť,
- veľa míňaš na zbytočnosti,
- nešetríš dostatočne veľa,
- ja pracujem, potrebujem sa vzdelávať, ty si iba doma, nepotrebuješ žiadne kurzy,
- doplňte si vlastné obavy a nemajte zábrany pomenovať ich pred partnerom, inak sa vzťah dôvery naruší.
Čím častejšie, pravidelnejšie sa o peniazoch, finančnej situácii v rodine budete otvorene rozprávať, tým lepšie sa vám bude dariť zvyšovať vašu finančnú prosperitu a stabilitu.
Ako je to u vás doma? Ako často preberáte tému peniaze?
- Nikdy
- Veľmi často
- Zriedka
Zdroje:
Family Finances: How to Talk about Money - a Taboo Subject. Http://www.smetoolkit.org: How to Talk about Money - a Taboo Subject [online]. [cit. 2017-08-21]. Dostupné z: http://www.smetoolkit.org/smetoolkit/en/content/en/7795/Family-Finances-How-to-Talk-about-Money-a-Taboo-Subject