Mnoho z užitočných vecí už doma určite máte, ale niektoré potreby do kuchyne pribudnú až s príchodom malého bábätka. S tým, ako bude rásť, sa bude meniť i jeho strava a požiadavky na jej prípravu. V súčasnosti máme k dispozícii mnoho kuchynských robotov, mixérov a zariadení, ktoré nám prípravu jedla pre dieťa zjednodušia a urýchlia.
Sterilizovanie a zmrazovanie
Na začiatok budete používať najčastejšie fľaštičky na mlieko, cumlíky alebo lyžičky, ktoré musíte dobre sterilizovať. Môžete to urobiť v sterilizátore, alebo ich vyvariť v hrnci s vriacou vodou. Niektoré mamičky fľaštičky s mliekom dávajú i zamraziť, aby ho mohli použiť neskôr, prípadne v čase, kedy kojiť nemôžu.
Roboty, mixéry, paráky, hrnce
Zhruba po pol roku, keď už budete pomaly pripravovať pre svojho drobca prvé príkrmy a chystať mu prvé chute, budete potrebovať na začiatok ručný mixér. Mixér bude vaším pomocníkom aj na dlhšie obdobie. Na prípravu kašičiek, polievok, zeleniny a ovocia. Zíde sa i veľký mixér, pasírovač, sitká a parný hrniec. Najskôr sa pripravujú kaše a pyré z jabĺk, mrkvy, hrášku, brokolice, marhúľ, banánov a z ďalších prvých potravín, ktoré nebývajú alergické. Sitká alebo pasírovač sa zídu najmä na oddelenie jemnej kožtičky a malých žiliek z hrášku alebo marhúľ.
Jedálenská súprava pre dieťa
Obstarajte si malé tanieriky a mištičky, najlepšie aj s prísavkami, ktoré ho budú držať na stole, a dieťatko tak tanier neprevrhne alebo nezhodí na zem. Skôr než začnete s príborom, stačia malé lyžičky, zo začiatku zdravá uzatvárateľná fľaša, plastový pohárik (oplatí sa pre začiatok s prísavkou, aby sa jeho obsah nerozlial).
Stolička pre dieťa pri spoločnom stole
Pokiaľ už dieťatko dokáže sedieť samo, malo by byť s vami pri stole. Mali by ste ako rodina jedávať spolu a odmalička ho tak učiť správnym návykom pri stolovaní. Viesť ho k tomu, aby malo k jedlu pozitívny vzťah a malo radosť zo spoločných chvíľ. Pokiaľ to nie je nebezpečné, môžete jedlo spolu i pripravovať. Stačí, ak bude dieťa vo vašej prítomnosti a bude vnímať to, čo robíte a ako pripravujete všetky dobroty. Keď bude staršie, môže vám postupne pomáhať s prípravou.
Podbradníky
Pre mamičky sú často veľkou pomocou. Nemusia tak dieťatko prezliekať po každom jedle, stačí nasadiť podbradník a dieťatko nechať, aby si vychutnalo svoje jedlo aj s „neporiadkom“, ktorý k tomu patrí.
Bezpečnosť v kuchyni
Maličké deti, ktoré začínajú loziť, sa motajú po celom byte alebo dome. Kuchyňa môže byť pre ne nebezpečným miestom. Nezabudnite zabezpečiť všetky možné nástrahy. Ostré rohy, predmety, šuplíky a dvierka, chladničku a mrazničku – to všetko sa dá opatriť bezpečnostnými zábranami alebo gumenou ochranou. Myslite na to, aby si v kuchyni neublížili. Pozor i na látky, ktoré by mohli zjesť, a tak sa otráviť. Nezabudnite, že deti sa v kuchyni môžu popáliť, opariť, niečo na seba vyliať, pošmyknúť sa. Dohliadnite na to, aby neliezli na vyššie položené miesta a nespadli. Bezpečnosť by mala byť v kuchyni na prvom mieste.