Zopár formalít
O sobáš v kostole musíte požiadať na príslušnom farskom úrade v mieste bydliska jedného zo snúbencov. Je vhodné sa ohlásiť aspoň dva – tri mesiace pred termínom svadby, keďže pred sobášom je potrebné navštevovať predmanželskú prípravu snúbencov. Zväčša ju vedie na fare miestny kňaz, alebo katechéta, raz do týždňa a jedno sedenie trvá približne dve hodiny. Okrem tém ako manželstvo, viera, či plánované rodičovstvo, na záverečnom stretnutí preberie kňaz s vami aj priebeh celého svadobného obradu.
Ak chcete mať sobáš inde ako v mieste vášho rodiska, nahláste to pri úvodnom stretnutí kňazovi. Vo vašej rodnej farnosti vám vystavia tzv. licenciu k sobášu. Bude sa od vás vyžadovať popri splnení ostatných cirkevno-právnych podmienok krst v rímskokatolíckej cirkvi, slobodný stav a tiež absolvovanie sviatosti birmovania pred sobášom.
Pokiaľ bol jeden z vás pokrstený v inej farnosti, je potrebné si vyžiadať z miesta krstu krstný líst – vydajú vám ho na farskom úrade, no nesmie byť starší, ako tri mesiace. Okrem dátumu krstu by tam mal byť uvedený dátum prvého svätého prijímania a birmovky.
Na obrad v rímsko-katolíckom kostole musí byť aspoň jeden zo snúbencov pokrstený a mať sviatosti ako prvé sväté prijímanie a birmovku. Ak je druhý z partnerov neveriaci, prípadne iného vierovyznania, môže mať obrad v rímsko-katolíckom kostole, no odriekava tiež formulku, že deti budú vychovávať v rímsko-katolíckej viere. Ak ste obaja veriaci, potom je jasné, že sobáš v kostole je pre vás jednoznačná voľba.
Klady obradu v kostole:
+ Svadba v kostole je romantickejšia ako na úrade.
+ Kňaz sa zväčša prihovára konkrétne snúbencom, ktorých neraz pozná aj osobne, preto je obrad prívetivejší, adresnejší.
+ Možnosť si zvoliť kratšiu, alebo dlhšiu verziu obradu – so svätou omšou, alebo bez nej – len samotný obrad.
+ Dobrá akustika v kostole je veľkou výhodou, ak spieva počas sobáša spevácky zbor.
Zápory obradu v kostole:
· Opakujú sľub z knihy, nepridávajú svoje osobné slová.
- Obrad so svätou omšou sa môže zdať dlhý najmä malým deťom, ktoré potom často rušia priebeh obradu.
- V zimných mesiacoch je v kostole často zima.
- Treba myslieť na dress code – v kostole by mali mať dámy zahalené ramená, ak majú hlbšie výstrihy, pomôže šál alebo šatka. Platí to aj pre nevestu, aj tá by mala pred oltárom pôsobiť skôr cudne ako vyzývavo.
Za samotný sobášny obrad v kostoloch rímskokatolíckej cirkvi sa neplatí. No určite je slušné nezabudnúť na výslužku pre kňaza, prípadne aj pre spevácky zbor či organistu.
Ak ste sa teda rozhodli spečatiť svoje manželstvo pred Bohom, potom nech sú pre vás posvätné slová kňaza: „Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.“