Single rovná sa spokojnosť?
Najmä ako ľudia starnú, byť single pre nich znamená čoraz väčšiu spokojnosť s vlastným životom. Mať partnera či romantický vzťah sa donedávna oveľa viac spájalo so šťastným a vyrovnaným životom a absencii pocitov osamelosti, no to už, zdá sa, neplatí.
Z dlhodobého výskumu ľudí vo veku od 40 do 85 rokov prebiehajúceho od roku 1996 do roku 2014 vyplynulo niekoľko veľmi jasných zistení. Zistilo sa, že ľudia zo skúmanej vzorky, ktorí boli nezdaní, boli v neskoršom veku spokojnejší s vlastným životom.
Naopak, zadaní ľudia (teda ľudia žijúci v manželstve alebo dlhodobých partnerských vzťahoch) sa vyjadrovali menej spokojne o svojich vzťahoch a životoch a zhoršovalo sa to s pribúdajúcimi rokmi.
Dokonca sa ukázalo, že mať partnera podľa ich vlastných vyjadrení čoraz menej ovplyvňovalo to, či sa cítili byť osamelí. Najmenej osamelo (až 46 % ) sa cítili ľudia, ktorí nikdy predtým nežili v manželstve. Ako vyplýva aj z iných výskumov a štúdií, najväčšie pocity osamelosti prežívajú ovdovení ľudia.
Zaujímavé však je, že ako stúpa vek, všetky rozdiely vo vnímaní osamelosti sa medzi jednotlivými skupinami ľudí znižujú. To, či máme, alebo nemáme partnera, vekom prestáva naše pocity osamelosti ovplyvňovať.
Manželstvo nie je najdôležitejšie
Zdá sa, že manželstvo prestáva mať takú dôležitú rolu v živote ľudí, a to najmä žien. Obrovské zmeny vo vnímaní sociálnych vzťahov, väčšia finančná nezávislosť a snahy o rodovú rovnosť majú postupný, hoci niekedy možno pomalý dopad na postavenie a vnímanie ľudí žijúcich single.
Napriek tomu, že ženy sú stále zvyčajne slabšie platené ako muži, vnímanie a podpora slobodných matiek sa postupne tiež mení.
Deti sa čoraz častejšie rodia slobodným matkám žijúcim single životom, zároveň majú ženy čoraz väčšiu kontrolu nad vlastným telom a životom. Pre ľudí žijúcich bez partnerov je to zároveň oveľa menej stigmatizujúci spôsob života ako v minulosti.