Chráňte ich čiapkou
Je to síce trošku otrava a vlasy sa pod ňou viac mastia, ale čiapka okrem hlavy ochráni pred mrazom a vetrom aj vaše vlasy. Najlepším riešením sú dokonca tesné pletené čiapky z kvalitnej prírodnej vlny, ideálne z kašmíru.
Vašu korunu krásy ale ochráni v podstate akákoľvek čiapka či klobúk a pokiaľ ju nebudete mať na hlave celý deň a umožníte pokožke dýchať, bude to bez následkov pre vlasy.
Aby ste zabránili statickej elektrine robiť si s vašimi vlasmi, čo sa jej zachce, nezabudnite vždy po umytí použiť kondicionér.
Nevychádzajte von s vlhkými vlasmi
Nie, naozaj nikdy, ani s trochu vlhkými. Nejde len o prechladnutie, ale práve toto je moment, kedy sa vlasy najviac v zime ničia. Vlhkosť, ktorá vo vlase zostane, v mrazivom vzduchu rýchlo zamrzne a kryštáliky expandovaním von z vlasu poškodzujú jeho štruktúru.
Ísť večer do postele s vlhkými vlasmi nie je väčšinou ideálne riešenie, no vlasy si po rannom umytí naozaj dôkladne vysušte fénom.
Nezabudnite použiť ochranný sprej. Je dôležitý najmä v zimnom období, keď po horúcom vzduchu z fénu dostanú vlasy teplotný šok vonku v mraze. Rovnako sa snažte vyhnúť umývaniu vlasov v horúcej vode.
Používajte kondicionéry a séra
Vyživovať a hydratovať vlasy rôznymi kondicionérmi, maskami na vlasy, olejčekmi či sérami, sa vám v zime naozaj vráti v podobe krásnych a zdravých vlasov.
Malý trik pre chladné mesiace je používať ochranné balzamy pre kučeravé vlasy. Obsahujú zvyčajne viac hydratačných zložiek a stačí naozaj malé množstvo, aby vytvorili dostatočný ochranný film aj na hladkých vlasoch.
Pozor si dajte na použitie prípravkov na báze alkoholu, najmä s etanolom, izopropylalkoholom či propanolom – tieto látky vlasy extrémne vysušujú.
Vlasy si v zime neumývajte príliš často, zbytočne ich to vysúša a, paradoxne, následne sú rýchlejšie mastné. Nepreháňajte to ani s množstvom šampónu. Na vlasy umývané priemerne raz za 3 – 4 dni stačí zvyčajne množstvo vo veľkosti vlašského orecha.