Žite v prítomnosti
Zožierať sa tieňmi minulosti, donekonečna snívať o veciach, ktoré sú dávno preč, zvyčajne neprináša pocit uspokojenia a vyrovnanosti. Uvedomovanie si prítomného okamihu v kontexte drobných úspechov, malých radostí či iba prosté vnímanie samého seba v prítomnosti, naopak, pomáha následne zvládať stereotyp bežného života a nepríjemnejšie udalosti s menším stresom a vyrovnane.
Buďte vďační
Uvedomujte si všedné veci, ktoré vás napĺňajú radosťou a pocitom vďaky. Možno je to potešenie z krásneho slnečného dňa, či času stráveného v spoločnosti niekoho blízkeho.
Pokiaľ si na uvedomovanie takýchto vecí vyhradíte pár minút každý deň, váš mozog a následne celé telo sa vám poďakujú. Podľa výskumov, má to pozitívny vplyv na umocňovanie pocitu šťastia v živote človeka, a tým aj celkové duševné zdravie a imunitu.
Naučte sa byť tým, kým sa chcete stať
Podľa výskumov psychológov, je veľmi účinné pokúšať sa správať tak, ako osoba, ktorou by ste chceli byť. Zmenou svojho správania zmeníte aj svoje pocity a myšlienky.
Iste, neobjavia sa len tak z ničoho. Ak sa však naučíte klásť si otázku: – Čo môžem spraviť preto, aby som si veril a mal dostatok sebaúcty? – ste na dobrej ceste si na ňu odpovedať a najmä konať podľa svojich potrieb.
Pokiaľ sa naučíte veriť vlastným schopnostiam a úcte k sebe samým, rovnako vás budú vnímať aj ľudia okolo vás.
Reagujte na svoje pokroky
Naučte sa počítať svoje úspechy namiesto zlyhaní. Duševne vyrovnaní a silní ľudia dokážu presne pomenovať všetky dosiahnuté ciele, ale zároveň aj identifikovať slabé miesta, ktoré si uvedomujú a pracujú na ich zlepšovaní.
Oveľa dôležitejšie ako počítať všetko, čo vám nevyšlo, je uvedomiť si pokroky, ktoré ste dosiahli, no nebáť sa analyzovať problémové oblasti a uvažovať nad ich zlepšovaním. Ideálne každý deň, aspoň pár minút.
Naučíte sa tak vnímať svoj posun vpred (nech je to v akejkoľvek oblasti, či viacerých oblastiach), neutápať sa v neúspechoch, ale systematicky pracovať na napredovaní.