Chlapčenský mozog je krehkejší
Vedci už dávnejšie zistili, že vrodené rozdiely v anatómii mozgu môžu vysvetliť, prečo sa chlapci medzi sebou bijú a dievčatá sa hrajú s bábikami. My rodičia, ako dospelí, by sme mali vedieť, že technické zručnosti a fyzickú odvahu treba pestovať aj u dievčat a citlivosť a slušné vyjadrovanie sa zasa má pestovať aj u chlapcov.
Aký vplyv má vlastne pohlavie na reč, správanie sa, individuálne vlastnosti a temperament nášho budúceho dieťaťa? Vedeli ste, že mozog chlapca vo vašom brušku je omnoho krehkejší, ako mozog dievčatka?
Ten chlapčenský aj silnejšie vníma maminu depresiu či stres. Len čo sa dieťa narodí, mozog chlapca sa začne v porovnaní s dievčenským oneskorovať o celých šesť týždňov. Dievčenský mozog sa s prípadnou stresovou situáciou vyrovná rýchlejšie. A pretrváva to u dievčat počas celého detstva.
Ako slon v porceláne
Chlapci hovoria menej a pomalšie, než dievčatá. Ich mozog vylučuje menej serotonínu ako mozog dievčat, preto sú impulzívnejší. Chlapčenský mozog vylučuje tiež menej oxytocínu a vazopresínu, preto sa chlapci zdajú neempatickí a bezcitní. Ich mozog im neumožňuje pozorne vnímať príznaky bolesti alebo strachu u iných. Citovo niekedy pôsobia ako slon v porceláne, ale vôbec to nemusí byť pravda!
Dievčatá začnú hovoriť skôr, než chlapci a majú bohatý jazykový prejav. Za deň vypovedia dva až trikrát toľko slov ako chlapci a rozprávajú dvakrát rýchlejšie. Sú vnímavejšie na bolesť iných, preto sú z nich už v detstve dobré opatrovateľky súrodencov. Sú však citlivé na hluk, vyhnite sa preto zvýšenému hlasu, ak im dohovárate.
Neobjímaj ma na verejnosti
Vychovala som dvoch synov. Keď boli malí a ja som sa im chvíľu nevenovala, raz jeden, raz druhý sa pustil do plaču, aby som pustila z ruky varechu, ktorou som práve miešala v hrnci, a objala plačúceho. Koľko prihorených obedov! Ale moji chlapci sa nemôžu sťažovať, že by k nim mama bola chladná. Dnes majú obaja takmer dva metre a ich najčastejšou žiadosťou je: „Prosím ťa, neobjímaj ma na verejnosti.“
Že chlapi neplačú? Ako bábätká plačú oveľa viac ako dievčatá a silno vnímajú upokojujúci kontakt s mamou. Naopak, zle znášajú maminu neprítomnosť. Odborne sa tomu hovorí separačná úzkosť a môže pretrvať až do puberty. Neskôr sú veľmi vznetliví a ich mamy to majú naozaj ťažké. Výchova synov je teda náročnejšia ako edukácia dcér, pre chlapcov je preto dôležitejšie vytvorenie bezpečnej väzby s rodičom, ako pre dievčatá.
Emocionálna podpora je pre chlapcov už od narodenia dôležitá, nezabúdajte na to, budúci rodičia!