Blokuje funkciu vaječníkov
Hormonálna antikoncepcia v podobe tabletiek, ktorá v minulom storočí prežila boom, dnes akosi vychádza z módy. Kým pred desiatimi rokmi ju užívalo takmer pol milióna slovenských žien, Národné centrum zdravotníckych informácií SR ich dnes uvádza sotva 250-tisíc. Tabletky nahrádzajú hormonálne náplasti či injekcie. Problém je však v tom, že ženy, ktoré si hormonálnu antikoncepciu vyberú, nepoznajú jej nežiaduce účinky, ktoré sa zosilňujú súbežne s nevhodnou životosprávou. Antikoncepcia totiž blokuje funkciu vaječníkov.
Okrem zdravotného stavu je dôležitý vek, váha, výška, životný štýl a dedičné či získané choroby. Hormonálna antikoncepcia zvyšuje zrážanlivosť krvi. Na niektorých bežne dostupných liekoch je výslovne uvedené, že sa nemajú kombinovať s hormonálnou antikoncepciou.
Chcú mať väčšie prsia
Perorálna antikoncepcia obsahuje menej hormónov ako kedysi. Pre mladé ženy do dvadsaťpäť rokov sú vhodné tabletky s obsahom tridsať mikrogramov estrogénu, pre tridsať- a viacročné dvadsať mikrogramov a s pribúdajúcimi rokmi treba dávku hormónov znížiť.
V súčasnosti sa však o antikoncepciu zaujímajú už aj veľmi mladé dievčatá. Nie preto, že by už mali partnera, ale chcú mať väčšie prsia alebo menej vyrážok. Oficiálne môžu antikoncepciu dostať od pätnástich a so súhlasom rodičov. Lekári však varujú, že je to priskoro. Ženské orgány sú totiž relatívne zrelé až v sedemnástich a ovplyvňovanie hormónmi pred dosiahnutím tohto veku môže dopadnúť ako katastrofa, napríklad nevyvinutá maternica či hormonálny rozvrat organizmu. Navyše je podmienkou pravidelná menštruácia.
Ema má mamu, mama má Danu
Okrem tabletiek, náplastí a injekcií existuje na zabránenie počatiu aj vnútromaternicové teliesko. Kedysi bolo patentované v Československu, známe pod názvom DANA (Dobrá A Neškodná Antikoncepcia) a vznikali okolo nej vtipy ako „Ema má mamu, mama má Danu“. Dnes je tento vynález na značne vyššej úrovni, napriek tomu ho však asi 38 percent žien neznáša dobre, rovnako ako inú možnosť, implantát či vaginálny krúžok. Predpisu tohto prostriedku však má vždy predchádzať návšteva gynekológa a vyšetrenie prsníkov. Žena by potom mala pravidelne raz za štvrť roka chodiť na kontrolu.
A čo ak antikoncepcia zlyhá? Našťastie klesá počet umelých prerušení tehotenstva najmä u dospelých žien s dvoma deťmi. Zodpovedný muž však svoju partnerku chráni aj bez hormonálnej antikoncepcie. Kondómy už dnes kúpite v každom obchode pri pokladni – dokonca aj v potravinách.