Lepok obsiahnutý v potravinách je nám všetkým dobre známy. Rovnako aj ochorenie, ktoré spôsobuje, celiakia. Je to autoimunitné ochorenie prejavujúce sa zmenami na sliznici tenkého čreva. Hlavným nepriateľom je lepok (glutén) a je potrebné ho zo svojho jedálnička vylúčiť celoživotne.
Povedzme si najskôr, ako môžeme takéto zložky v kozmetike rozpoznať. Zobrala som si teda niekoľko mojich kozmetických produktov a pozorne čítala zloženie. Musím sa priznať, že v angličtine som celkom zdatná, ale latinčina mi robí značné problémy. O chémii ani nehovorím. Prelúskať etiketu bolo teda naozaj zážitkom. Najčastejšie sú na produktoch uvedené latinské názvy: triticum vulgare – pšenica, secale cereale – raž, hordeum vulgare – jačmeň.
Kozmetické produkty ako šampóny, tekuté mydlá alebo telové krémy nemajú za normálnych okolností žiadny škodlivý vplyv na náš organizmus. Uvádza to aj mnoho zahraničných zdrojov. Čo však v prípade, že musíme dodržiavať bezlepkovú diétu a kozmetika v značnej miere lepok obsahuje? Škodlivé látky síce neprenikajú do organizmu cez tráviaci trakt, ale cez pokožku. Vtedy môžeme mať rôzne atypické kožné reakcie, suchú pokožku, slabé a lámavé vlasy a nechty. Veľmi obozretní by sme mali byť pri používaní rúžov, balzamov, zubných pást a ústnych vôd, pretože ich chtiac-nechtiac prehĺtame. Aj keď len v malom množstve. V ústnej vode sa napríklad používa alkohol pálený z jačmeňa.
Je teda naozaj potrebné, aby celiatici nepoužívali kozmetiku s možným zložením rizikových látok? Výrobcovia často nesledujú pôvod niektorých zložiek v kozmetických prípravkoch. Preto radšej nové produkty aplikujte opatrne a v malom množstve. Vyhnete sa tak možným zdravotným komplikáciám. Na Slovensku máme veľa výrobcov vegánskej kozmetiky a určite by som odporúčala siahnuť práve po týchto produktoch. Nielenže sú čisto prírodné, sú aj vyrobené s láskou a na Slovensku.
Či už ste celiatik, alebo nie, napíšte nám do komentárov vaše skúsenosti s kozmetikou.
užitočné