Spazmy a skrátené svaly
Svaly pri dlhom sedení v jednej polohe tuhnú a skracujú sa. Stáva sa to aj pod vplyvom stresu, resp. kombináciou stresu a sedavého zamestnania.
Po čase sa objavia bolesti šije, bolí však krížová chrbtica a na svaloch chrbta aj krku vznikajú spazmy. Bolesť postupne začne vystreľovať aj do horných končatín, môžu začať tŕpnuť končeky prstov. Bolesť krčnej chrbtice môže smerovať aj smerom do hlavy, ide o cervikokraniálny prechod a vznikajú dráždením nervov v tejto oblasti.
Môže sa objaviť aj tzv. cervikovestibulárny syndróm, ktorý sa okrem bolesti a poruchy pohyblivosti v tejto oblasti prejaví aj závratmi či vracaním. Jedným z príznakov bývajú aj časté bolesti hlavy.
Pomôže strečing aj joga
Pri akútnych bolestiach je potrebný oddych, vyhýbať sa zime a prievanu a najmä nenamáhať túto oblasť. Pri chronických bolestiach pomôže rehabilitácia, masáže a cvičenie doma. Výborným riešením je cvičenie a uvoľňovanie svalov na fitlopte, ale aj niektoré jogové cviky, prípadne strečing.
Ak trpíte častými migrénami, veľmi pravdepodobne máte problém aj s krčnou chrbticou. Zatiaľ nie je úplne známy mechanizmus, akým migrény vznikajú a čo presne ich ovplyvňuje. Zrejme však pôjde o komplex neurologických a fyziologických faktorov (jedným z nich je zrejme aj stav krčnej chrbtice).