Nepravidelná menštruácia, jej vynechávanie alebo nemenštruovanie počas užívania antikoncepcie sa občas podpíšu aj pod fakt, že žena zistí, že je tehotná, neskoro, alebo až na pôrodnej sále... Je to ale skutočne reálne a stretávame sa s takýmito prípadmi aj na Slovensku?
Kým sme vyšli z jaskyne
Z dostupných zdrojov nie je jasné, ako presne prebiehalo obdobie menštruácie v praveku. Väčšina malieb na stenách bola vytvorená mužmi, lovcami, ktorí verili, že im to pomôže uspieť v love. V novších zdrojoch sa hovorí, že žena mala plné lono krvi a je možné, že sa v období menštruácie považovala za „chorú“.
Mayská kultúra
V tejto tajomnej kultúre, ktorá nám ešte nedávno predpovedala zánik sveta, sa menštruácia považovala za trest bohyne Mesiaca. Tá reprezentovala ženstvo, sexualitu a plodnosť. Porušila pravidlá spojenectva, keď zhrešila s bohom Slnka. Jej menštruačná krv sa potom podľa legendy skladovala v trinástich nádobách. Z nich sa neskôr rodili hady, hmyz, rôzne jedy a dokonca choroby. Paradoxne sa však verilo aj v to, že z jej krvi pochádza množstvo liečivých rastlín.
Egypt a časy biblické
V starovekom Egypte tiež písali dejiny muži. Kde tu sa však ale dozvedáme, že menštruačná krv sa používala pri rôznych čarodejníckych praktikách, dokonca ako liek. V biblických časoch sa ženy podľa zákona v knihe Leviticus mali na 7 dní utiahnuť do úzadia. Sexuálny styk so ženou bol zakázaný až do času, kedy nepodstúpila rituálny očistný kúpeľ. Dovtedy sa považovala za nečistú.
Stredovek
V stredoveku ženy údajne nemali viac ako 50 menštruácii za život. Len na porovnanie, dnes priemerná žena menštruuje 450-krát. Z časti je to spôsobné aj tým, že ženy rodili viac detí a dojčili ich (takmer výhradne) až dvojnásobne dlhšie ako dnešné matky.
Renesancia
Tá nás naozaj nepoteší. Ako veľmi mohli byť muži osvietení, keď verili aj tomu, že menštruačná krv je „jedom“? Tvrdili, že spôsobuje hystériu a ženy sa kvôli nej cítili príliš emocionálne. Neboli však veľmi ďaleko od pravdy, keď tvrdili, že vypudením krvi z tela sa žena očistí. Len oni to brali ako nádej, že sa ženská náladovosť zmierni alebo úplne vymizne.
20. storočie
Pred vynájdením menštruačných vložiek sa používal „pás“. Ten mal udržať látku alebo iný materiál na mieste, no bol extrémne nekomfortný. A keď sa koncom 19. storočia vložky predávali, nemali veľký úspech, no nie pre nedostatok menštruujúcich žien. Problém bol jednak v cene, ale i v tom, že ženy sa hanbili si tento produkt v obchode vypýtať.
India dnes
V súčasnosti je menštruácia stále tabu na miestach, ako je India. Mnoho ľudí verí, že pokiaľ varíte jedlo počas menštruácie, môžete ho kontaminovať. Ženy musia dokonca opustiť svoj domov, nemôžu sa dotýkať iných ľudí alebo napríklad ovocia. Napriek masívnym kampaniam je pokrok veľmi pomalý, no stabilný.
Prekvapivé je, že aj dnes sa menštruácia chápe skôr ako vyslovene ženská, ba až feministická téma. V priebehu rokov bola žena za svoje krvácanie oslavovaná i zatracovaná. Ale čím viac budeme otvorene hovoriť o ženskom cykle, tým prirodzenejšie a lepšie sa budeme cítiť vo svojom tele. A to po celý mesiac.