Vstávať skôr sa oplatí
Tzv. cirkadiánny rytmus je jeden z biorytmov (nielen) ľudského tela, fungujúci na približne 24-hodinovom princípe, a v zásade delí ľudí na dve základné skupiny – takých, ktorých najvyššia aktivita je v ranných hodinách, a tých, ktorých najvyššia aktivita vrcholí popoludní a večer.
Podľa výskumov sú všeobecne na tom oveľa lepšie ranné vtáčatá, ako nočné sovy, ktoré zvyčajne strácajú vzácne hodiny spánku počas pracovného týždňa a pokúšajú sa ich dohnať počas voľných dní.
Ukázalo sa, že ranné vtáčatá majú aj lepšie stravovacie návyky a zdravšie sa stravujú. Podľa výskumov jedia viac ovocia a zeleniny, menej cukru a tukov či fastfoodu.
Jedia v pravidelných intervaloch a dávkach a zvyčajne nemajú vo zvyku nočné vykrádanie chladničky. Zároveň pijú menej kávy, energetických nápojov, ale aj alkoholu.
Zmena príde v puberte
Zaujímavé je, že väčšina ľudí je v detstve skôr ranným typom, ale zhruba u polovice sa to v období puberty zmení a stávajú sa z nich nočné sovy. No mnohí z nich sa zhruba v päťdesiatke zase „prepnú“ na ranné vtáčatá.
Tento biorytmus do veľkej miery ovplyvňujú dedičné faktory, ale napríklad aj to, v ktorej časti sveta žijeme, či je to mesto, alebo vidiek, naša práca no aj to, aká je dĺžka denného svetla, ktorej je naše telo vystavené.
O tom, akú rolu v našom živote hrajú tieto vnútorné hodiny, sa často presviedčajú najmä tí, ktorí cestujú cez viacero časových pásiem v podobe jet lagu, nespavosti a bolestí hlavy.
Poznať svoje vnútorné hodiny môže byť pre maše celoživotné zdravie zásadné. To, či sme výkonnejší a aktívnejší večer, alebo ráno, príliš neovplyvníme, ale vieme aspoň upraviť podmienky pre skoršie zaspávanie a skoršie vstávanie.
Napríklad zatemnením miestnosti a ráno, naopak, umožnením dennému svetlu, aby preniklo do spálne. Rovnako sa dajú viac strážiť stravovacie návyky a celkový životný štýl.