1. Počúvajte
Ale ozajstne, nie pri pozeraní televízie, nie úchytkom pri domácich prácach. Vyhraďte si čas (úplne ideálne práve namiesto tej televízie) a dovoľte vášmu partnerovi, aby vám porozprával o veciach, ktoré sú pre neho dôležité.
Ako často sa takto zhovárate bez toho, aby ste automaticky očakávali rýchlu odpoveď, aby ste mohli robiť už niečo iné?
Prvým krokom je vyzvať partnera na rozhovor. Stačí sa opýtať, aký mal deň, ako sa má, ale najmä mu dať najavo, že chcete naozaj počúvať.
Dáte mu tým najavo, že vám na ňom záleží. To, že nás niekto počúva, v nás totiž vyvoláva pocit, že mu na nás záleží a rozumie nám.
Ak sa, naopak, partner opýta na vaše radosti a starosti, neodbite ho strohou odpoveďou, mohli by ste ho odstrašiť a nabudúce sa už nespýta.
2. Poďakujte
Oceňte partnerovu snahu v tom, s čím vám v domácnosti pomáha. Ak existujú domáce práce alebo činnosti, ktoré robí pravidelne a výhradne iba on, spravte si čas a poďakujte mu za to.
Dáte mu tým signál, že si vážite, čo pre vás všetkých robí. Rozdelenie domácich prác či starostlivosť o deti, býva totiž jednou z najháklivejších partnerských tém.
V prieskumoch spokojnosti dlhotrvajúcich partnerstiev sa pravidelne objavuje v prvej trojici partnerských problémov.
Ich spravodlivé rozdelenie medzi partnermi by malo byť nastavené už v začiatkoch vzťahu či spoločného bývania.
Nebrať automaticky prácu v domácnosti druhého partnera, ale oceniť ho, dať mu najavo, že je pre vás pomocou, čo vám môže pomôcť nadviazať s ním kontakt stratený kdesi v každodennej rutine.
3. Hovorte
Povedzte partnerovi o veciach, ktoré sa vám na ňom páčia. Silné stránky, vlastnosti, to ako zvláda niektoré situácie a podobne.
V dlhodobých vzťahoch majú partneri sklon si všímať iba veci, ktoré im na sebe navzájom „idú na nervy“. Takýto prístup však pôsobí na vzťah toxicky.
Isteže, vo chvíľach, keď sa navzájom na seba hneváte, keď vám idú emócie von ušami, je veľmi ťažké sústrediť sa na pozitívne stránky partnera.
Skúšajte preto vtedy, keď sa neschyľuje ku konfliktu. Môže to byť dobrý tréning na zvládanie ťažších situácií, v ktorých neskôr oveľa ľahšie zvládnete emócie udržať na uzde.
Časom možno dokážete aj vo chvíli, kedy by ste to od seba vôbec nečakali, prejaviť mu empatiu a zamedziť zbytočnému konfliktu.
4. Pýtajte sa
Nie však partnera, ale sami seba. Väčšina z nás automaticky vidí nedostatky v partnerskom vzťahu najmä vinou partnera, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký partnerom ste vy?
Aké sú vaše silné a slabé stránky, čo všetko do partnerstva dávate? Či dostávate viac, ako dávate, alebo očakávate? Dávate partnerovi dostatočne najavo, že si ho vážite?
Niekedy nie je úplne jednoduché, odpovedať si na všetky tieto otázky, však? Skúste si na to spomenúť vo chvíli, keď opäť budete vidieť všetky partnerove nedostatky.
5. Hrajte sa
Hravosť prináša radosť a smiech. Tie sú zase silným tmelom každého vzťahu. Vymyslite si akúkoľvek hru, zábavu, aká vám napadne.
Spoločenskú, stolovú alebo hoci aj tvorenie slovných hračiek a jazykolamov. Pripomínajte si vaše rodinné slovné zvraty, rôzne vtipné slovné spojenia, mená, názvy.
Vytiahnite z času na čas album fotografií, spoločne hádajte, kde boli odfotené, v ktorom roku, čo ste pri tom zažili, ako ste sa cítili.
Mnohé z nich budú možno bláznivé, iné milé či dojímavé. Tvoria vašu spoločnú minulosť a vy pri ich prezeraní zase dôležitú prítomnosť.