Naši susedia Rakúšania sú hrdí na to, že sa to odohralo v mestečku Oberndorf blízko Salzburgu.
Premiéra a vznik piesne
Písal sa rok 1818 a miestny učiteľ a organista v oberndorfskom Kostole Sv. Mikuláša, Franz Xaver Gruber sa pripravoval na vianočné sviatky. Kontroloval organ. Zistil, že niečo nie je v poriadku a snažil sa ho opraviť. Objavil, že kostolné myši prehrýzli kožené organové mechy!
Franz Gruber tak na vianočnú omšu bez organu zhudobnil báseň, ktorú mu priniesol kaplán a milovník hudby Joseph Mohr. Ten napísal báseň – text piesne Stille Nacht, Heilige Nacht... a Gruber práve na Štedrý deň zložil pieseň pre dva sólové hlasy, zbor a gitaru. Už o polnoci zaznelo šesť sloh vtedy Piesne z nebies.
Tenorový hlas spieval Mohr a sprevádzal aj na gitare a bas spieval Gruber.
V tej dobe pieseň nemala až taký veľký ohlas, ale bola prijatá kladne, aj keď tento štýl spievania bol na tú dobu novátorský (nefungoval organ a skladba bola len so sprievodom gitary).
Franz Xaver Gruber
Autor hudby ku skladbe Tichá noc bol učiteľom, cirkevným organistom a skladateľom. Učil na Základnej škole v Arnsdorfe (najstaršia škola v Rakúsku, kde sa stále učí).
Hudbu k Tichej noci napísal najprv pre dva hlasy, gitaru a zbor, no neskôr skladbu upravil aj pre hlasy a organ, aj pre organ s orchestrom. Napísal aj mnoho ďalších kolied a omší, ktoré sa spievajú v rakúskych kostoloch dodnes.
Na mieste bývalého kostola sv. Mikuláša stojí dnes kaplnka – pamätník Tichej noci.
Text piesne a jeho historická minulosť
Text piesne Tichá noc vznikol ešte skôr ako samotná pieseň, v roku 1816, v čase keď Mohr slúžil ako asistent v Mariapfarre v Lungau.
Skladba Tichá noc vznikla a prvýkrát bola interpretovaná v ťažkých časoch. Napoleonské vojny skončili (1792 – 1815) a priniesli veľa utrpenia. Viedenský kongres určil nové hranice a nové pravidlá pre Európu. Vďaka týmto udalostiam Salzburské kniežatstvo stratilo status slobodnej krajiny a muselo sa rozdeliť na dve časti. Jedna patrila Bavorsku a druhá Rakúsku.
Časť, kde bola prvýkrát predvedená Tichá noc (Oberndorf), patrila k predmestiu a bola oddelená od centra mesta Laufen, ktoré bolo za riekou Salzach. Tá sa stala hranicou. Počas storočí bola preprava soli po rieke základom miestnej ekonomiky, ale po vojne upadla a už sa viac neobnovila. Ľudia stratili zamestnanie a budúcnosť. V tom čase bol Mohr v Oberndorfe.
Miesto, kde Mohr slúžil predtým (Mariapfarr), trpelo rabovaním bavorských vojsk v roku 1816 – 1817. Mohr zažil a videl tieto udalosti a napísal slová básne Tichá noc, kde vyjadril svoju veľkú túžbu po mieri a pokoji (špeciálne v 4 slohe).
Pieseň sa dostala do celého sveta
Organista Karl Mauracher prišiel opraviť pokazený organ a vypočul si Tichú noc. Veľmi sa mu páčila, vzal si ju so sebou, a tak prispel k jej šíreniu ďalej.
Prvé kópie sa dostali najprv do miest, odkiaľ pochádzali autori piesne. V Tirolsku ju spievali rukavičkári na jarmokoch. Znela na rôznych verejných koncertoch.
Do Ameriky ju doniesli prisťahovalci. Dostala sa do spevníkov cirkví.
Naspieval ju dokonca Bing Crosby, ktorý bol jedným z prvých interpretov vianočných piesní a nahrával ich. Počas druhej svetovej vojny sa jej predalo viac ako 7 miliónov kusov a stala sa jednou z najpredávanejších nahrávok.
Dnes je preložená do vyše 300 jazykov po celom svete.
Dnešok
Skladbu má vo svojom repertoári každá veľká hudobná hviezda. Od operných spevákov, cez Elvisa Presleyho až po súčasných interpretov.
Má mnoho prevedení a patrí medzi najhranejšie vianočné skladby v rádiách.
Pieseň bola dlho považovaná za tirolskú ľudovú skladbu a pravé autorstvo farára Mohra a kantora Grubera bolo priznané až omnoho neskôr (Rakúsko vydalo s podobizňou týchto autorov i známky).
Zaspievajte si ju počas Vianoc so svojimi blízkymi a spomeňte si na jej posolstvo a pokoj.