Začiatok menštruačného cyklu pre niektoré ženy znamená „výpadok“ v športovaní z jednoduchého dôvodu – cítia sa tak zle, že nedokážu normálne fungovať, nieto ešte podávať fyzické výkony. Na druhej strane, ženy, ktoré nemajú takéto náročné menštruácie, by mali rovnako počas svojich dní zmierniť tempo.
Počas menštruácie sa ženský organizmus čistí a mnohé druhy cvičenia tomu prakticky bránia. Napríklad tie, v ktorých sa dostávame do obrátených pozícií (hlavou na zem), či intenzívne používame svaly panvového dna. Preháňať by sme to však nemali ani s behom či cyklistikou.
Čo sa teda deje v ženskom tele počas cyklu a aký to má účinok na jej výkonnosť?
- Prvý deň cyklu, resp. prvých niekoľko dní, zvyčajne pociťujeme menštruačné príznaky – bolesť krížov, podbruška a niekedy aj hlavy, či celkovú únavu a slabosť. Sú rôzne intenzívne, každý cyklus môže byť úplne iný. Od 1. do približne 14. dňa cyklu hovoríme o folikulárnej fáze, ktorá, s výnimkou dní menštruácie, býva pre šport najpohodovejšia. Cítime sa silné a výkonné.
- Okolo 13. dňa dochádza k ovulácii (závisí to však od celkovej dĺžky cyklu, niektoré ženy ovulujú oveľa neskôr). Počas ovulácie máme najlepšiu náladu, najviac energie a najrýchlejšie sa zotavujeme z prípadných zranení či únavy.
- Dni po ovulácii do začatia nového cyklu (veľmi orientačne 15. – 28. deň) sú luteálnou fázou, kedy sa zvyšuje telesná teplota, môžeme horšie spávať, zníži sa nám vytrvalosť, častejšie pri fyzickom výkone pociťujeme slabosť, najmä s blížiacim sa novým cyklom. Prejavia sa príznaky PMS (predmenštruačného syndrómu) – napríklad bolesť v prsiach, ktoré môžu byť zväčšené, zadržiavanie tekutín, neodolateľné chute a náladovosť.
V druhej polovici menštruačného cyklu využíva ženský organizmus ako hlavný príjem energie tuky, najmä pri nízkej a strednej intenzite tréningu. Zároveň sú viac ohrozené svaly, ktoré potrebujú dostatočne dlhý čas na regeneráciu a výživu.
Nezabúdajte preto na príjem kvalitných bielkovín, príznaky PMS zmierni dostatočný príjem vitamínu D, vápnika a horčíka. Vhodné je doplniť aj kolagén a omega mastné kyseliny (najmä z rybích olejov).
Dbajte na dodržiavanie spánkového cyklu viac ako inokedy, keďže spánok môže byť menej kvalitný a prerušovaný. Príznaky blížiacej sa menštruácie zmierni aj čaj zo zázvoru.