Sarkazmus ako signál
Správanie sa pasívne agresívnej osoby môže mať veľa podôb a príznakov, ktorých spoločným menovateľom sú neistota, bezmocnosť a strach, ale aj vyhýbanie sa priamemu konfliktu.
Výsledkom býva nevyslovený boj o moc. Najmä v partnerskom vzťahu sa môže prejavovať takýmito spôsobmi:
1. sarkastickými poznámkami na adresu partnera,
2. trestaním partnera mlčaním, odmietaním intímností,
3. absenciou ocenenia partnera v kontraste s neprimeranou kritikou na jeho adresu,
4. ignorovaním partnerových želaní a požiadaviek,
5. zámernou manipuláciou.
Pasívne agresívne správanie sa má často korene v detstve. Prejaviť sa môže u ľudí vyrastajúcich v rodinách, kde bol jeden z rodičov dominantný.
Ockovi to nepovieme!
Počúvali vety ako: „Vieš čo, neprezradíme to ockovi, bude to naše tajomstvo, dobre?“ Naučili sa, že je správne silné osobnosti nekonfrontovať priamo, ale je v poriadku klamať a zatajovať veci na dosiahnutie svojho cieľa.
Autorka kníh a terapeutka Andrea Brandt vo svojich publikáciách takéto správanie sa pomenúva ako pasívnu agresivitu.
Tvrdí, že hoci sa všetci z času na čas dopúšťame pasívne agresívneho správania sa (napríklad tým, že pritakávame a pritom nesúhlasíme), ľudia, ktorí sa úzkostlivo vyhýbajú konfliktným situáciám, majú väčšie predpoklady správať sa pasívne agresívne.
Zvyčajne majú aj veľmi málo sebaúcty a spokojnosti s vlastným životom. Takíto ľudia boli v detstve nútení potláčať svoj hnev a ďalšie emócie.
4 spôsoby ako reagovať na pasívneho agresora:
1. Osvojte si spôsoby efektívnej komunikácie. Viac pomôže hovoriť o vlastných pocitoch ako obviňovať partnera. Namiesto: „Tvoje žarty sú veľmi nemieste“, skúste: „Cítim sa nepríjemne, keď žartuješ takýmto spôsobom.“ Pokúste sa nereagovať prehnane, presne o to pasívnemu násilníkovi ide a v konečnom dôsledku by ste sa cítili ako blázon vy.
2. Nastavenie jasných hraníc. Je nevyhnutné dať partnerovi najavo, že pasívne agresívne správanie sa nestrpíte.
3. Buďte konkrétny. Pokúste sa vyhnúť všeobecným vyjadreniam na margo partnera, ale dajte si pozor, aby ste neuviazli v pasci jeho agresivity. Niekedy pasívne agresívne správanie vyvoláva rovnakú reakciu a v tej chvíli sa pasívne agresívny partner veľmi rýchlo a rád postaví do role obete. A vy sa budete znova a opäť cítiť úplne nanič.
4. Nepokúšajte sa partnera zmeniť, ale pouvažujte nad perspektívnosťou vášho vzťahu. Pokusy zmeniť partnerove správanie sa vám môžu priniesť zbytočné sklamanie, hoci váš úmysel môže byť šľachetný.
Dôvody pasívnej agresivity sú totiž veľmi komplexné a často aj veľmi hlboko zakorenené. Bolo by naivné veriť, že sa ich podarí vyriešiť rozhovorom s partnerom. Pokiaľ ste uviazli vo vzťahu s chronicky pasívne agresívnou osobou, je čas zamyslieť sa nad tým, či je zdravé a perspektívne takýto vzťah naďalej udržiavať.