Žijú v prenajatom byte
Sinéad (22) končí univerzitné štúdium v írskom Galway, jej snúbenec Ingus (23) má ešte rok štúdií pred sebou. Žijú v prenajatom byte s ďalšími troma podnájomníkmi. Ingus popri štúdiu pracuje v supermarkete, pretože okrem pomoci Sinéadinho otca nemajú finančné istoty. Štipendium sa v Írsku získava ťažko, hoci študenti, najmä z rozpadnutých rodín, majú sociálne zvýhodnenia. Isteže, chceli by sa vziať, mať deti, domček na vidieku, ale prvoradé je ukončiť školu, nájsť si dobre platenú prácu a rodinu plánovať až okolo tridsiatky.
Kde vychovajú svoje deti?
Greta (24) tiež študuje v zahraničí. Je Dánka a v rámci doktorandského štúdia hosťuje na Slovensku na jednej z našich vysokých škôl. S dánskym štipendiom sa jej tu nežije zle, veď porovnávať životné podmienky študenta s príjmom z vyspelej krajiny s podmienkami našich študentov je prinajmenšom neúmerné. V Kodani má priateľa Jensa (30), ktorý pracuje vo vedení renomovanej firmy. Obaja chcú deti, a skoro, ale Grete sa tu tak zapáčilo, že si už s pomocou rodičov kúpila na Slovensku byt. Kde teda budú vychovávať svoje deti, je otázne. Zatiaľ to však neriešia.
Nechcú sa vrátiť domov
Stále viac mladých Slovákov študuje v zahraničí. Problémom je, že takmer polovica z nich sa už nechce vrátiť naspäť, v cudzine si neskôr chcú aj založiť rodinu. Podľa Eurostatu študovalo v roku 2012 v zahraničí vyše 14 percent Slovákov, čo je tretí najvyšší podiel v Európskej únii po Luxembursku a Cypre. Najviac ich je v Českej republike, v Rakúsku a vo Veľkej Británii. Medziročný pokles študentov na slovenských vysokých školách stále pokračuje, pritom z celkového počtu študujúcich bolo v roku 2015 asi 10-tisíc cudzincov, teda 5,97 percenta.
Problémom to začne byť, ak sa mladí ľudia po štúdiu nechcú vrátiť domov, pretože si na Slovensku nedokážu nájsť primerané uplatnenie, finančné ohodnotenie, prípadne pracovné miesto. Ich deti sa teda narodia v cudzine.
Museli sa vykúpiť
Pre Slovensko je to strata, lebo štát financoval zdravotnú a sociálnu starostlivosť o slovenských študentov v ich detstve a štúdium na základných a stredných školách. Títo mladí však na Slovensku pôsobiť nebudú.
V socialistickej minulosti sa za život v zahraničí, ktorému väčšinou predchádzal ilegálny odchod z republiky, musel študent „vykúpiť“ – zaplatiť úhrnnú sumu starostlivosti štátu oňho, ak sa chcel niekedy legálne vrátiť domov.
Verme, že našich mladých, ktorí si odchádzajú založiť rodinu do zahraničia, nič podobné nečaká...