Kedy vyhľadať pomoc?
„Každý, kto stratil niekoho, koho mal rád, potrebuje pomoc. Laickou pomocou je aj vyrozprávanie sa dobrej kamarátke, no keď to trvá dlho a človek sa nemá dobre, tak nie je zlyhaním, naopak, je to obdivuhodné a potrebné, ak smútiaci vyhľadá odbornú pomoc,“ hovorí MUDr. Mária Jasenková z detského hospicu Plamienok.
Už 17 rokov sprevádza smútkom rodiny, ktoré stratili dieťa, ale aj deti, ktoré prišli o otca, mamu, či súrodenca. Tvrdí, že smútenie nie je choroba, no niektorí ľudia môžu stratu prežívať natoľko ťažko, že je nutné vyhľadať pomoc. „Približne 20 percent ľudí potrebuje odbornú pomoc. Aj v „normálnom“ smútení je odborná pomoc veľká podpora, no v tých 20 percentách sa ľudia bez nej nepohnú ďalej,“ radí Jasenková.
Smútok sa v rôznom veku prejavuje rôzne. U dospelých sa často dostavia zdravotné problémy ako infekcie, chrípky, nespavosť, bolesť hlavy, zhoršené alergie, zníženie výkonu v práci, úvahy o zmysle života či depresie. Aj dlhodobé desivé sny môžu byť veľmi nepríjemné. Keď príznaky trvajú dlho a sú veľmi výrazné, treba spozornieť.
„Napríklad keď je niekto rok chorý a dvakrát do mesiaca potrebuje užívať antibiotiká. Myslím, že každý z nás máme kontrolku, ktorá nám hovorí: ’Je to so mnou zlé, potrebujem nejakú pomoc.‘ Otázka je, či to počúvame a či tú pomoc aj vyhľadáme,“ upozorňuje lekárka.
Lieky to nevyriešia
Bolesť prichádza vo vlnách. Chvíľu sa možno zdá, že je už dobre a bolesť ustúpila, no potom príde náhle opäť. Človek má pocit, že to neskončí a už nikdy nebude môcť byť šťastný. Najradšej by užil akýsi čarovný liek na zabudnutie či „prespatie“ toho najhoršieho. Je ťažké uveriť a pripustiť si, že milovaná osoba sa už nikdy nevráti. Pomáhajú antidepresíva v takomto bezhraničnom smútení?
„Lieky pomáhajú prekonať symptóm, zmierňujú bolesť, ale neriešia jej príčinu. V niektorých prípadoch sú ale nevyhnutné. Ich nasadenie by mal posúdiť odborník. Lieky smútok nevyriešia, ale môžu vytvoriť priestor, aby psychologická či psychoterapeutická pomoc bola možná,“ vysvetľuje Jasenková.
Opäť nájsť zmysel
Smútenie môže posúvať dopredu, no vyžaduje prežívanie bolesti. Nedá sa skrátiť ani urýchliť – chce to čas.
„Ten, kto sa snaží vyhnúť bolesti smútenia, alebo verí, že ju obíde, ťažko nachádza pokoj, ťažko znovu nachádza sám seba. Smútenie kladie pred nás úlohu hľadať nový zmysel a životné naplnenie,“ hovorí odborníčka a dodáva:
„Ľudia, ktorí prejdú procesom smútenia, sa často stanú citlivejšími k utrpeniu druhých. Dokážu ich lepšie pochopiť a podporiť, vycítiť, čo potrebujú. Dokážu plnšie prežívať blízkosť a okamihy radosti. Dokážu si vážiť a prežívať hĺbku vzťahu, citlivo rozlišovať dôležité od nedôležitého, zmysluplné od nezmyselného. Vyrastú, stanú sa zrelšími a plnšími.“
Ak ste aj vy stratili dieťa, alebo Vaše dieťa stratilo rodiča a hľadáte pomoc, obrátiť sa môžete na Plamienok.