Akú budúcnosť môže mať vzťah založený na takomto spôsobe fungovania? Možno si poviete, že vás sa to netýka. Niekedy však súťaživosť medzi partnermi nemusí byť na prvý pohľad viditeľná.
Partneri – rodičia môžu súťažiť v nepomenovanej súťaži „O najlepšieho rodiča“, bezdetní partneri môžu podvedome súťažiť o to, kto má viac pracovných úspechov, či priateľov, kto viac zarobí a podobne.
Ako zistíte, či s partnerom súťažíte?
- Podvedome si želáte, aby v preňho dôležitých veciach neuspel,
- máte radosť z jeho neúspechu, ktorú často maskujete za súcit alebo prejavy empatie,
- hnevá vás, ak je v niečom dobrý a úspešný, zožiera vás to a nemôžete sa toho zbaviť,
- pochybujete o vlastných schopnostiach a talente,
- často sa pokúšate prekonať ho v plnení mnohých úloh či povinností,
- vnímate ho ako súpera, nie ako partnera,
- máte pocit, že sú veci, ktoré mu nemôžete povedať, aby ich nepoužil proti vám.
Oveľa lepším nástrojom na udržiavanie kvalitných a zdravých vzťahov v partnerskom živote je však podpora.
Vedieť, že sa môžete jeden na druhého naozaj spoľahnúť aj v ťažkých chvíľach. To dodáva naozajstnú silu partnerskej dvojici, v ktorej sú potom víťazmi obaja partneri.
Tipy na zvládnutie súťaživosti vo vzťahu
- Buďte k sebe úprimní – rozhovor s partnerom o tom, čo vo vás neustále súťaženie vyvoláva, ako vás partner vníma, či cítite dostatok prijatia takých, akými v skutočnosti ste.
To, že budete poznať odpovede na vaše otázky a uvedomenie si, v čom tkvie jadro vašej rivality, vám následne môže pomôcť vo zvládaní situácií, ktoré vo vás súťaživosť vyvolávajú.
- Dohodnite sa na spolupráci – alebo na tom, že si budete vzájomne pomáhať. Veď partnerstvo je práve o tom. Vzájomná podpora a schopnosť spoľahnúť sa na druhého vám pomôže okamžite znížiť úroveň súťaženia vo vzťahu. Spíšte si oblasti, v ktorých môžete začať ihneď spolupracovať ako dobre fungujúci tím.
Môže byť, samozrejme, veľmi náročné pomáhať odrazu druhej osobe dosiahnuť úspechy tam, kde ste sa pravidelne snažili vyniknúť sami. Buďte trpezliví, je veľmi pravdepodobné, že čoskoro pocítite radosť z vášho spoločného úspechu a spolupráce.
- Vaše spoločné úspechy potom nezabudnite osláviť. Čím viac sa sústredíte na dosahovanie spoločných cieľov, tým viac dokážete vnímať a oceniť vašu partnerskú spoluprácu. Rozprávajte sa o vašich spoločných výzvach a úspechoch, postupne zistíte, že sa tešíte zo spoločne dosiahnutých cieľov, z prínosov partnerovej spolupráce a ľahšie zabudnete na potrebu víťaziť nad ním.
Zdroje:
6 signs your relationship is competitive. Today [online]. [cit. 2017-08-16]. Dostupné z: https://www.today.com/health/6-signs-your-relationship-competitive-wbna18682317