Na Slovensku máme svoje jedlá a pokrmy, ktoré sa líšia podľa jednotlivých oblastí a regiónov.
Počas Štedrého dňa zvyčajne dodržiavame pôst. Mäso by malo byť tabu. Večera je potom jedlom, ktoré je bohaté a štedré. Šupinka z kapra pod obrusom a prekrojené jablko, kapustnica, veštenie či koledy – to všetko patrí k typickým slovenským Vianociam.
Medzi typické slovenské vianočné zvyky patrí:
- počas dňa sa dodržiava pôst, nemalo by sa jesť mäso a jedlo by malo byť skromné, pôst sa končí s východom prvej hviezdy,
- na začiatku i na konci večere sa všetci pomodlia a poďakujú sa Bohu za štedré dary,
- na Štedrý večer sa má každý najesť dosýta,
- oblátky, ktoré si dávame pred jedlom s medom a cesnakom, v niektorých rodinách dáva gazda medom na čelo krížik,
- pod obrus sa dáva minca alebo šupina z kapra – aby sme boli bohatí po celý rok,
- na stole by mala svietiť sviečka, je to symbol Vianoc, kresťania si pre svetlo idú do kostola (Betlehemské svetlo),
- v minulosti sa zvyklo na stôl dávať to, čo sa na poli urodilo, myslelo sa aj na dobytok, ktorý mal tiež bohatšiu večeru,
- rozkrojíme jabĺčko, pozrieme sa, či má pekný hviezdicový jadrovník, ak áno, potom budeme počas celého ďalšieho roka zdraví a spokojní, niekde sa jabĺčko rozkrojí pre všetkých pri večeri,
- do škrupiniek od orechov sa prilepí sviečka a nechá sa plaviť v umývadle alebo vo vedierku,
- počas večere by sa nemalo odchádzať od stola,
- v niektorých domácnostiach sa dáva jeden tanier navyše pre toho, kto k večeri nemohol prísť,
- v tento deň si spievame koledy a vianočné piesne (niekde sa chodí i koledovať, hrajú sa betlehemské hry),
- Štedrý deň sa končí polnočnou omšou.
A aké rituály dodržiavajú mamy z Deti.sk?
Andrea
S deťmi si pečieme medovníky. Veľa medovníkov. Niekedy aj 5 – 6 dávok, na viackrát. Zavoláme vždy aj kamarátov a počúvame pritom koledy. Tiež, každý rok si spoločne urobíme adventný veniec. Na Vianoce sa snažím v mojej rodine dodržiavať to, čo bolo aj v našej z detstva – pri štedrovečernom stole sa pomodliť a poďakovať Bohu za štedré dary, ktoré nám dáva.
Darinka
Napečené máme tak deň – dva dopredu. Všetci sa tešíme na štedrovečernú kapustnicu s hríbmi, ktorá rozvoniava po dome, ale hlavne na to, že budeme všetci spolu. Na stole nesmie chýbať voňavý veniec z čerstvého ihličia. Ihličie máme vo vázach aj v iných izbách. Všade sú omamné vône – ihličie, korenie z koláčov, kapustnica. Snažíme sa dodržiavať pôst, pod obrus si dáme mincu pre šťastie, pomodlíme sa a po večeri si spievame a hráme koledy na hudobných nástrojoch, ktoré doma máme – klavír, flauta, bubienky. Chvíľu sedíme aj potme, len pri zažatej sviečke a vychutnávame si atmosféru toho okamihu.
Martinka
Nedržíme sa veľmi tradícií, máme však zopár zvyklostí, ktoré sa u nás udomácnili. Napríklad, najmä z praktických dôvodov sa u nás v priebehu dňa okrem raňajok neje, ale nenazývala by som to pôstom. Ak niekto vyhladne, nemá problém zobnúť si niečo malé – chuťovky, oriešky, syrové pagáčiky, ktoré pečieme pár dní vopred.
Navečeriame sa, zazvoní zvonček, zapálime prskavky, rozbaľujeme darčeky, počúvame hudbu, rozprávame sa a tešíme sa. Televízia sa u nás zvyčajne v ten večer nezapína.
Alenka
Ja a rovnako aj manžel sme si vianočné zvyky a tradície preniesli, pochopiteľne, z našich rodín, v ktorých sme vyrastali ako deti. Niečo sme zachovali a niečo nové sme si vytvorili.
Veľa sme upravili aj s príchodom detí, ktoré, čím boli staršie, tým viac odmietali jesť niektoré jedlá a nezvládali toľko chodov. Tak sme si celý proces večere zjednodušili a ubrali z veľkosti porcií.
Viac si tak Štedrý deň užívame, venujeme sa jeden druhému a čo sa týka varenia a príprav, veľmi to nesilíme. A nikdy sa nestalo, aby nám niečo na stole a pod stromčekom chýbalo.
Vôbec napríklad nepečieme. Ak stihneme, tak jedine zopár medovníčkov. Namiesto sladkého pripravuje manžel v predstihu opekance – alebo aj bobáky s makom – dávame si ich hneď potom, ako zjeme oplátku s medom a cesnakom, ako prvý chod.
Zemiakový šalát si pripravíme deň vopred. A k nemu si upečieme lososa. Chutí nám viac ako kapor a nemusíme sa obávať, že niekomu zabehne kosť v krku. Mäsu sa v tento deň vyhýbame.
Na záver prekrojíme jabĺčko na štyri časti a každý z nás zje svoj kúsok, aby si počas nasledujúceho roka spomenul v núdzi na tých, s ktorými ho jedol a prišli mu na pomoc.
Po večeri sa presúvame k stromčeku a rozbaľujeme darčeky. Ich počet sa snažíme vždy obmedziť. Tento rok napríklad deti vedia, že dostanú maximálne tri darčeky.
Vlani sme dokonca neboli vôbec počas vianočných sviatkov doma. Odmenili sme sa tým, že sme ich strávili spoločne v aquaparku a večer v hotelovej reštaurácii. Aj to malo svoje čaro, pretože sme sa mohli deťom ešte viac venovať a neriešiť upratovanie a varenie.
Vzájomná blízkosť je pre nás oveľa vzácnejšia a dôležitejšia ako striktné dodržiavanie zvykov a tradícií.