Čo je omrzlina?
Ide o lokálne poškodenie kože, najčastejšie na rukách, nohách a ušiach, spôsobené jednorazovým intenzívnym chladom. Podchladenie je charakterizované znížením telesnej teploty, pričom dochádza k zníženiu prekrvenia v akrálnej (okrajovej) oblasti ľudského tela. Ide teda najmä o odstávajúce časti tela ako sú nos, uši či prsty končatín.
Ako prvé vnímame pichľavý pocit na koži. Ten prechádza až do bolesti – pokožka mrzne. Nedostatočné miestne prekrvenie môže spôsobiť rôzne stupne poškodenia tkaniva, v krajnom prípade dochádza k vzniku nekrózy.
Rozlišujeme tri stupne omrznutia:
1. stupeň
Omrzliny I. stupňa spoznáme podľa toho, že nám obelie postihnutá oblasť kože, ochladí sa a je sprevádzaná bodavou bolesťou. V nasledujúcich dňoch môže mať hnedastú farbu a opuchnúť.
2. stupeň
Pri omrzlinách II. stupňa, pri opätovnom znovuoteplení je koža začervenaná, opuchnutá, tvoria sa na nej pľuzgiere.
3. stupeň
Pri omrzlinách III. stupňa sa vytvára nekróza, postihnutá koža očernie a odumrie.
Viete podať prvú pomoc?
„V rámci prvej pomoci je nevyhnutné centrálne zahriatie – vypitie horúceho osladeného nápoja. Omrznuté časti treba chrániť pred ďalším chladom, prikryť, vlhké oblečenie vymeniť za suché. Dôležitý je prísun tepla z cudzieho tela, zohrievať sa navzájom, aktívne pohybovať postihnutými končatinami,“ radí dermatologička MUDr. D. Dostálová.
Otepľovať postupne!
Pozor treba dávať aj na spôsob prísunu tepla. V prípade, že sa dostane postihnutá osoba do vyhriatej miestnosti, treba otepľovať postupne. Ponárať postihnuté oblasti do vlažnej vody, len veľmi pomaly pridávať teplejšiu vodu, omrznuté časti tela sú totiž znecitlivené a hrozí popálenie.
„Treba sa v každom prípade vyhýbať treniu so snehom, zahrievaniu dychom z úst, para totiž vedie k ďalším omrzlinám. Z liekov je vhodné podať prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej,“ uzatvára MUDr. D. Dostálová.