A vám tak zúfalo chýba slnko a teplo. Máte pocit, že prakticky stále vám tečie z nosa, neviete sa poriadne zohriať a vaša nálada kolíše od chabého priemeru po totálnu apatiu. Máte všetkého plné zuby a zúfalo túžite po viac ako dvoch slnečných dňoch nasledujúcich za sebou s teplotou aspoň 10 stupňov.
Vaše konto je po Vianociach v podobnej depresii ako vy, takže nehrozí, aby ste ho mohli vyrabovať a vybrať sa aspoň na dva týždne do teplých krajín načerpať zásoby lepšej nálady aspoň po jarnú rovnodennosť.
Rozumieme vám, sme v tom s vami. A poradíme vám, ako to v zdraví prežiť, kým sa dni predĺžia a teplota vonku vám už nebude zastavovať krvný obeh.
Vystavujte sa dennému svetlu čo najviac
Nech to znie akokoľvek ironicky, a vy viete, že denného svetla býva po tieto mesiace aj na pravé poludnie zúfalo málo, neukrývajte sa pred ním.
Pokiaľ sa v zime zdržiavate vonku iba minimálne, robíte veľkú chybu! Prirodzené svetlo, aj v minimálnom množstve, pozitívne ovplyvňuje váš biorytmus, spánkové cykly, ale aj produkciu ďalších hormónov, napríklad serotonínu. Práve ten ovplyvňuje vašu náladu a najmä jej (ne)stabilitu.
Aj 20 minút strávených na dennom svetle vám pomôže získať trochu pozitívnejší obraz o vašom neobľúbenom ročnom období.
Hýbte sa!
A keď už sme na čerstvom vzduchu, ideálne je spojiť tento pobyt s vhodným pohybom. Ak je počasie naozaj extrémne neprívetivé, rýchlu prechádzku nezabudnite vymeniť za akýkoľvek iný druh pohybu vnútri. Pamätajte si – hlavne pravidelne!
Pohyb pomáha vyplavovať celé priehrštia hormónov zodpovedných za pocit šťastia a upravovať pocit úzkosti a náladovosť.
Kvalitný spánok je základ
Máte síce pocit, že by ste prespali zimu ako medveď, ale ráno sa budíte ešte zničenejší, ako ste si líhali. Niekde bude chyba. Pokúste ste sa napraviť svoj spánkový cyklus – dôležité je nespať krátko, ale ani príliš dlho. Ideálne líhať si ešte pred polnocou (stále platí, že najkvalitnejší spánok je práve približne do polnoci) a prespať približne 7 – 8 hodín.
Vypnite všetky nepotrebné a rušivé zariadenia (áno, určite aj mobilný telefón, či elektronický budík, ktorý vám osvetľuje izbu). Poriadne zatiahnite závesy či žalúzie, ubezpečte sa, že vám do izby nepreniká svetlo z ulice. Práve ono môže narušovať tvorbu melatonínu – hormónu zodpovedného za kvalitu spánku.
Upravte jedálniček
Trochu otrepaná pesnička, máte pravdu. Ale stále pravdivá. Posvieťte si na to, čo jete a možno zistíte, že jedlo má vplyv na vašu náladu oveľa viac, ako by ste predpokladali. Nezabúdajte, že to, čo jete, ovplyvňuje váš imunitný systém, vašu energiu, ale aj kvalitu spánku. V zime máme sklon skĺznuť oveľa rýchlejšie k nie najvhodnejším stravovacím návykom, všetky výčitky potom zabalíme do pohodlného páperového kabáta, ktorý nám veľa odpustí.
Ale náladu, energiu a najmä ukazovatele ako tlak či krvný cukor neoklamete. Prečo si ubližovať, keď sato dá aj inak? Vaše telo aj myseľ vám budú vďačné a svet sa vám prestane zdať byť pochmúrnym miestom, kde zima trvá tak nekonečne dlho.