Keď sa kosti prestanú obnovovať
Kostná hmota sa v našich kostiach obnovuje, ale približne po 35. roku života postupne začína prevažovať postupný úbytok, odbúravanie kostnej hmoty v kostiach. Keď úbytok prekročí bežnú hranicu, dochádza k rednutiu kostí – k osteoporóze.
Vznik osteoporózy sa viaže k dedičným faktorom, ale aj k hormonálnym zmenám, ktoré v ženskom tele nastávajú počas menopauzy a dochádza k úbytku estrogénov. Pod vplyvom osteoporózy dochádza k zmenám v štruktúre kostí, tie sa stávajú oveľa krehkejšími a lámavejšími.
Pohyb, hormóny a gény
Vo vážnych štádiách môže dôjsť k zlomeniu kostí aj bez traumatických príčin (teda bez zjavného poranenia). Za vznik osteoporózy môže aj sedavý životný štýl a nedostatok pohybu.
Pri senilnej osteoporóze, ktorá sa neviaže na pohlavie, ide o úbytok kostnej hmoty procesom prirodzeného starnutia organizmu. Zaujímavosťou je, že ohrozenejšie na osteoporózu sú štíhle ženy s priemernou výškou, pričom u obéznych pôsobí v prípade osteoporózy ich hmotnosť ako ochranný faktor.
Rizikovým faktorom je dedičná záťaž z matky na dcéru, ak trpela rednutím kostí matka, veľmi pravdepodobne to postihne aj jej dcéru. Riziko sa zvyšuje aj predčasným príchodom prechodu, teda menopauzy.
Ohrozené osteoporózou sú aj ženy s chronickými ochoreniami obličiek, ochoreniami štítnej žľazy a ďalšími problémami endokrinného systému, ženy po transplantáciách, s chronickými zápalovými ochoreniami, ženy, ktoré nikdy nerodili, také, ktoré dostali neskôr menštruáciu alebo dlhšie obdobie dojčili.