1. Črevné problémy
Klasická cestovateľská hnačka vzniká najmä v dôsledku zmeny klímy a prostredia, samotného cestovania, ale aj kontamináciou potravín a vody rozmanitými baktériami.
Ako prevencia sa odporúča zvýšiť hygienické nároky, nepiť nebalenú vodu a dať pozor aj na chladené nápoje s ľadom (ten býva často aj pri dodržaní hygienických zásad dôvodom vzniku črevných problémov).
Hnačkové ochorenie často ustúpi v priebehu niekoľkých hodín, maximálne dvoch až troch dní. Niektoré hnačkové ochorenia však môžu byť spôsobené rôznymi baktériami a vírusmi, ale aj parazitmi. Častými sú najmä salmonela a vírus spôsobujúci žltačku typu A, ale aj baktérie spôsobujúce choleru.
Preventívne opatrenia zahŕňajú najmä zvýšenú hygienu a čistotu rúk, opatrnosť pri pití vody (piť prevarenú vodu) a konzumácii potravín. Odporúča sa nekonzumovať zmrzlinu, nepasterizované mlieko, džúsy, ale ani nedostatočne tepelne spracovanú stravu. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa odporúča očkovanie proti cholere, hepatitíde typu A a brušnému týfusu.
2. Kvapôčkové infekcie
Najčastejšie ide o vírusové ochorenia z prechladnutia – nádcha, chrípka, angína, ale aj zápal priedušiek, meningokokové infekcie, legionárska choroba či osýpky. Proti niektorým z nich sa dá chrániť očkovaním pred cestou, napríklad proti chrípke a meningokokom.
Pri cestách sa odporúča, rovnako ako pri črevných nákazách, dôsledne dodržiavať hygienu a vyhýbať sa preplneným priestorom či úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi.
3. Nákazy prenášané hmyzom
V tropických a subtropických krajinách hrozí nakazenie sa po uštipnutí hmyzom. Medzi najčastejšie prenášané ochorenia patrí najmä malária a žltá zimnica, ale aj vírus Zika, japonská encefalitída a ďalšie ochorenia. Účinné očkovanie dokáže ochrániť proti žltej zimnici, hepatitíde (žltačke) typu B a japonskej encefalitíde.
V rizikových oblastiach môžu pomôcť vhodné repelenty, vhodné vzdušné, ale končatiny chrániace oblečenie (košele s dlhým rukávom, dlhé sukne a nohavice). Na spánok je vhodné používať moskytiéry. Lekár odporučí aj užívanie antimalarík.
4. Ochorenia kože a slizníc
Patria sem najmä tetanus, besnota, plesňové ochorenia kože, leptospiróza a tularémia. Pred cestou je nevyhnutné overiť si platnosť očkovania proti tetanu u ošetrujúceho lekára. Ak dôjde k poraneniu pokožky, je nevyhnutné ranu umyť čistou vodou (v rizikových krajinách prevarenou), vydezinfikovať a vyhľadať lekárske ošetrenie. Vo vlhkom a teplom prostredí sa neodporúča chodiť naboso, resp. chodidlá preventívne ošetrovať protiplesňovými prípravkami.
5. Nákazy prenášané krvou a sexuálnym stykom
Žltačka typu B a C ale aj vírus HIV sa prenášajú krvnou cestou. Účinnou prevenciou je vyhýbať sa lekárskym zákrokom mimo zdravotníckych zariadení, podozrivým a nesterilným lekárskym nástrojom, ale cestovatelia by si mali dať pozor aj v prípade, ak si z cesty chcú odniesť pamiatku v podobe tetovania. Ochranou proti hepatitíde typu B je aj očkovanie.
Medzi infekcie prenášané sexuálnym stykom patria herpes, kvapavka, syfilis, vírus HIV a mnohé ďalšie. Účinnou prevenciou je vyhýbať sa sexuálnemu styku s neznámymi osobami, prípadne sa pri styku chrániť.