Mikrobióm v nose
Súvisí to s tým, aké baktérie a mikroorganizmy pokrývajú sliznice našich horných dýchacích ciest. Napríklad ľudia, ktorých nosy obývajú v prevažnej miere stafylokoky, majú oveľa vážnejšie symptómy pri prechladnutí, aj napriek tomu, že ochorenie spôsobuje rovnaký druh vírusov.
Výskumníci sa rozhodli podrobne si posvietiť na nosy dobrovoľníkov a podľa mikrobiómu v nose ich rozdelili do šiestich skupín.
Jednotlivé skupiny mali rôzne stupne závažnosti príznakov prechladnutia, práve podľa zloženia drobných tvorov obývajúcich ich nosy.
Zistili u nich aj rozdielne množstvá vírusu nádchy a prechladnutia a rovnako aj rôzne reakcie a priebeh ochorenia.
Neúčinné probiotiká
Upozornili však na to, že mikroorganizmy obývajúce naše nosy nespôsobujú nádchu a prechladnutie, tie sú zapríčinené vírusmi.
Nepodarilo sa im zatiaľ ani vysvetliť, do akej miery nazálny mikrobióm priamo ovplyvňuje priebeh virózy. Domnievajú sa však, že nejakej interakcii medzi mikroorganizmami v nose a vírusmi, ktoré sa dostanú do nášho tela z vonkajšieho prostredia, dochádza.
Vedcov ďalej zaujímalo, či dokážu probiotiká nejako ovplyvniť príznaky virózy, alebo majú nejaký vplyv na zloženie mikrobiómu v nose. Podávali preto dobrovoľníkom s virózou probiotické nápoje.
Ani u jedného nezaznamenali zmeny v zložení mikroorganizmov v ich nose a nemalo to významný účinok ani na mikrobióm v zažívacom trakte. Domnievajú sa, že probiotikum podávané priamo do nosa, napríklad prostredníctvom spreja, by mohlo mať väčší efekt, ale nie zásadný.