Stále viac a viac Slovákov vyhľadáva v zimnom období piesočnaté pláže a teplé slnečné lúče. Iné prostredie a kultúra je príjemnou zmenou v našich uponáhľaných životoch. Destinácií na strávenie zimnej dovolenky v teple je mnoho, snažila som sa vybrať tie, ktoré očaria nielen dobrodruhov a backpackerov, ale aj ľudí, ktorí vyhľadávajú pokoj a chcú si poriadne oddýchnuť.

Pred vycestovaním je vhodné overiť si vízovú povinnosť a možnosti preventívneho očkovania. Nech idete kdekoľvek, dbajte na rešpektovanie miestnej kultúry a náboženstva. 

1. Bali – Indonézia 

Jeden z najznámejších ostrovov Indonézie. Tropický raj, magická, dych berúca divoká príroda, raj pre surferov... Bali nemá verejnú dopravu, preto môžete mať pocit, že ste sa ocitli v jednom obrovskom chaose. Autobusy síce medzi väčšími mestami premávajú, najjednoduchším riešením je požičať si skúter. Hlavne platí pravidlo, mať oči všade. Na Bali sú úžasné pamiatky, obzvlášť chrámy. Dávajte si tam pozor na opice. Berú všetko, od malých kabeliek, cez mobily, foťáky, jedlo... Nuž, nie nadarmo sa hovorí, drzý ako opica. Hlavným lákadlom ostrova sú dlhé piesočnaté pláže, ktoré vyhľadávajú, tak ako turisti, aj surfisti. Väčšie letoviská sú známe svojím nočným čulým životom. 

2. Thajsko

Destinácia, ktorá láka každým rokom stále viac a viac turistov. A naozaj oprávnene. Do Thajska sme sa vybrali doslova s jedným batohom, s dvomi malými deťmi, a táto krajina nás doslova očarila. Navštívili sme ho už niekoľkokrát a hoci sme už prešli aj iné destinácie, Thajsko v nás zanechalo značné stopy. Môj syn tam navštevoval školu, ja som si medzitým zvykala na šialenú dopravu, snažila som sa niečo učiť po thajsky...

Vyskúšali sme ich úžasnú stravu a chodievali na thajský box – Muay Thai. Na vychýrených turistických ostrovoch, ako Phuket, Koh Samui, Krabi, Phi Phi, nájdete všetko, po čom túžite. Ak ste rezortný typ, Thajsko vás zláka na perfektné služby. Pokiaľ máte radi rušnejší život a chcete zažiť divoké Thajsko so všetkým, čo k tomu patrí, vyhľadajte väčšie letoviská, kde nočný život pretrváva do skorých ranných hodín. My sme zvolili apartmánové ubytovanie, ktoré sa nám osvedčilo. Thajsko je budhistická krajina a obdivovať tu môžete krásne budhistické chrámy. S Thajskom máme bezvízový styk, ktorý platí pre cesty kratšie ako 30 dní.

3. Srí Lanka

Ostrov ležiaci v Indickom oceáne láka turistov na dlhé pláže, vlny, ktoré sú zaujímavé pre surfistov, ale aj na národné parky, ktoré sa nachádzajú vo vnútrozemí. Tí, ktorí majú radi turistiku, ocenia výstup na Adamovu horu. Je tam otlačené chodidlo, ktoré podľa kresťanstva patrilo Adamovi, podľa islamu  Alahovi, podľa budhistov Budhovi a podľa hinduistov Krišnovi. Srí Lanka má mimoriadne milých a usmiatych domorodcov. Môžete sa zastaviť na čajových plantážach a odtrhnúť si čerstvé čajové lístky. Slovenskí občania môžu na územie Srí Lanky vstúpiť po registrácii v online systéme ETA (Electronic Travel Authorization). Poplatok za víza je 20 dolárov na osobu a zaplatíte ich kartou.

4. Maldivy

Maldivy, to sú luxusné rezorty, domčeky na vode, perfektné služby, dlhé biele pláže a fascinujúci podmorský svet. Letenky do tejto destinácie sú väčšinou extrémne drahé. A to nepreháňam, pohybujú sa v cene od 600 do 900 eur na osobu. Ak chcete Maldivy navštíviť a nechcete zrovna platiť luxusné hotelové rezorty, odporúčam skúsiť ubytovanie cez Airbnb. Viete tam dostať izbu na noc za 50 eur s raňajkami. Maldivy sú moslimská krajina a ženy tu chodia zahalené. Turistky by mali mať zahalené aspoň ramená. Ak náhodu niečo porušíte, nebojte sa, nikto vás nestrčí do basy, ale, samozrejme, je lepšie, keď budete miestne pravidlá akceptovať. Na Maldivy sa 95 % potravín dováža, výber je obmedzený, ale ceny sú podobné ako na Slovensku. Čo je zaujímavé, že domáci obyvatelia takmer vôbec nevyskúšali alkohol. Dokonca ho tam bežne v obchodoch ani nekúpite. Povolený je len v rezortoch. Medzi ostrovmi premávajú Dhoni – lode, v cene okolo 2 eur, a súkromné speedboat– rýchlolode, v cene okolo 50 eur.

5. Maurícius

Na tomto ostrove vulkanického pôvodu nájdete hory, pralesy, krátery, potôčiky, rieky, vodopády, obrovské polia, kde sa pestuje cukrová trstina, dedinky, ale aj mestá v typickom koloniálnom štýle. Najkrajšie pláže sú na juhozápade, živšie a rušnejšie letoviská zase, naopak, nájdete na severe. Mark Twain prehlásil, že Boh stvoril raj podľa Maurícia. A zrejme mal pravdu, pretože ostrov lemujú prekrásne pláže s bielym pieskom. Ostrov ponúka vysokú kvalitu služieb za prijateľné ceny. Maskotom Maurícia je vyhynutý vták Dodo, ktorého nájdete v rôznych verziách v obchodoch so suvenírmi.

6. Dominikánska republika

Krištof Kolumbus nazval tento kúsok zeme „rajom na zemi“. Tento tropický ostrov ponúka turistom naozaj všetko. Od krásnych pláží, vysokých hôr, až po divoké rieky vo vnútrozemí. Dávajte si pozor na letisku, je dôležité netváriť sa až príliš dezorientovane, pretože to ľahko využijú miestni vreckári a okradnú vás. Vysoký turizmus ide ruka v ruke s kriminalitou. Ak toho chcete vidieť čo najviac, požičajte si auto, najlepšie SUV, keďže veľa ciest je nespevnených. Všade odporúčam kúpiť si lokálnu SIM kartu. Máte internet v mobile a môžete využiť aj dáta, napríklad na navigáciu po ostrove. V Punta Cane zažijete prvý „kultúrny šok“. Ulice sú plné černochov na skútroch, Haiťanov, ktorí prišli zo susednej krajiny za lepším životom a  väčšinou sú v krajine ilegálne. Určite sa oplatí vidieť ostrov Saona, na ktorý sa dostanete katamaránom. Dominikánska republika sa vyznačuje hlavne vo vnútrozemí špecifickými druhmi živočíchov, ktoré neuvidíte nikde inde na zemi. Slováci do tejto krajiny nepotrebujú víza. Na letisku je potrebné zakúpiť turistickú kartu v cene 10 dolárov.

7. Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty sa nachádzajú v  Perzskom zálive a spájajú západ s východom. Nachádzajú sa tu najbohatšie miesta na svete. Abú Zabí a Dubaj predstavujú luxus, špičkové hotely na čele so 7-hviezdičkovým hotelom, najvyššiu vežu sveta, perfektné autá a množstvo nákupných stredísk. Spojené arabské emiráty sú moslimskou krajinou a dodržiavanie miestnych pravidiel je nutnosťou. My sme navštívili Dubaj počas ramadánu a počas dňa sme na verejnosti nemohli vôbec nič jesť. Ak chcete ísť na večeru do reštaurácie, radšej sa oblečte konzervatívnejšie. Ideálnou voľbou sú zakryté ramená a sukňa pod kolená. Vízum vám vybavia v CK na Slovensku.

8. Kuba

Kuba – ostrov, kde doteraz platí totalitný režim. Napriek tomu je tu neskutočne rozvinutý turizmus. Kultúrny život je sústredený najmä do hlavného mesta Havana. Všade je prítomná chuť Latinskej Ameriky a právom sa Kube hovorí krajina kontrastov. Vedľa luxusných hotelov stretnete chudobné obyvateľstvo, rum je tu lacnejší ako voda a vo fabrikách sa tu ručne šúľajú cigary. Pre vízum do tejto krajiny je potrebný platný cestovný pas a musíte vyplniť žiadosť na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave.  

9. Kanárske ostrovy

Tieto ostrovy večnej jari poskytujú pre svoje relatívne stabilné podnebie možnosť návštevy počas celého roka. Nachádzajú sa totiž iba 100 km od pobrežia Afriky. Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera alebo El Hierro ponúkajú turistom nekonečné prechádzky popri oceáne. Ten ma popravde prekvapil tým, že zakaždým, keď som na Kanárskych ostrovoch bola, bol ľadový a kúpať sa v ňom bežne nedalo. Na objavovanie miestnych krás vám však príjemné jarné počasie okolo 20 stupňov úplne stačí.

Vulkanický ostrov Lanzarote pripomína mesačnú krajinu a nachádza sa tu aj jeden z najkrajších národných parkov, aké som kedy videla – Timanfaya vás očarí svojou nespútanosťou a na rozžeravenej láve, ktorá vyviera zo zeme, si môžete za pomoci šéfkuchárov pripraviť grilované kurča alebo rybu. Za návštevu však určite stoja aj nekonečné piesočnaté duny na ostrove Fuerteventura. Tenerife je zase preslávené tematickými parkami, ako je Loro Parque a Siam Park. Užijú si ho hlavne rodiny s deťmi. Tenerife však ponúka všetko, načo si spomeniete, cez výstup na vulkanickú horu Teide až po surferské pláže. Kanárske ostrovy sa nachádzajú v EÚ, víza potrebné nie sú. 

Vydané 20.11.2018 o 07:35
Diskusia je len pre prihlásených
0 komentárov
  Prihlásenie
  Na túto akciu sa musíte prihlásiť!
  Registrácia
  Zabudli ste heslo ?
  Do nasledujúceho formulára vyplňte e-mailovú adresu, ktorú ste použili pri registrácii. Inštrukcie o tom, ako obnoviť heslo, vám zašleme e-mailom.

  Zaregistrujte sa

  Objavte všetky dôležité informácie, novinky a dobré rady
  z oblasti rodičovstva v tej správnej sieti.
  Kliknite na kategóriu, ktorá vás najlepšie vystihuje:

  Môžete sa zaregistrovať aj bez zaradenia do kategórie tu.

  Plánujeme
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Pokúšame
  sa
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  tehotní
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  rodičia
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Registrácia pre firmy Nestagnujte na zadných stránkach vyhľadávačov, nenechávajte konkurencii svoje obchodné príležitosti. Na portáli DETI.SK Vás Vaša cieľová skupina skutočne nájde. Užívatelia portálu DETI.SK sú reálni klienti, ktorí hľadajú a kupujú všetko potrebné pre deti, rodinu a domácnosť.

  Vyplnením tohto formulára si vytvoríte prístupové konto. Po prihlásení môžete vložiť údaje o Vašej firme, ktoré na našom portáli zverejníme.
  Vaše meno a priezvisko nebude bez Vášho súhlasu zverejnené.
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať malé písmeno, veľké písmeno, aj číslicu.
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Odhlásenie

  Skutočne odhlásiť?

  Áno Nie