Žijeme v dobe, kedy byť EKO už nie je trendovým výstrelkom, ale povinnosťou každého jedného človeka na našej planéte. Keď si uvedomíte, že módny priemysel je druhý najšpinavší priemysel na svete, pri ktorom sa často zneužíva lacná pracovná sila, produkuje sa množstvo odpadu, nehovoriac o ťažkých kovoch a iných škodlivinách v týchto produktoch, možno si rozmyslíte aj tie nové rifle, alebo dvadsiate piate tričko s cool nápisom. Ale keďže sme ženy a chceme sa páčiť, túžime po pekných veciach... Tak, ako teda? Jedna možnosť by tu predsa len bola: Swap!
Čo znamená SWAP?
V preklade z angličtiny SWAP znamená výmena. Je to spoločenská udalosť, ktorá je zameraná na výmenu oblečenia, doplnkov, topánok a kabeliek, ktoré majiteľa omrzeli.
SWAP je obľúbený ekologický spôsob, ako si obnoviť šatník bez zaťaženia planéty a svojich financií. Jednoducho – SWAP je „nakupovanie“ bez peňazí a pocitu viny, že zasa míňate na handry.
Ako to funguje?
„Swapovať“ môžeš na verejnej alebo domácej swap party, ktorú usporiadaš u seba doma, alebo prijmeš pozvanie ty.
V takom prípade:
1. Urob si inventúru v šatníku. Vytrieď nepoškodené oblečenie, ktoré si nemala rok a viac na sebe, alebo ťa už omrzelo.
2. Vytriedené kúsky oper, alebo vyčisti tak, akoby si ich mala dať svojej kamarátke.
3. Oblečenie vo výbornom stave, teda čisté, voňavé a hlavne nepoškodené, zabaľ do tašky.
Ak sa swapuje na domácej swap party, oblečenie si vymeň podľa svojho gusta priamo tam. Ak putujú tvoje veci na verejný swap, ich cesta pokračuje takto:
4. Na mieste konania swapu predlož svoje oblečenie (podmienky, koľko vecí môžeš priniesť na swap, závisia od usporiadateľa, obyčajne je počet kusov 7 – 10, lebo 1 – 2 tašky).
5. Vymeň oblečenie za žetóny.
6. Veci putujú do spoločného obehu. Vyber si kúsky, ktoré sa ti zapáčia od niekoho iného.
7. „Zaplať“ žetónmi.
8. Môžeš sa tešiť z čerstvých prírastkov do svojho šatníka.
Na mnohých verejných swapoch prebiehajú rôzne workshopy s témou udržateľného spôsobu života. Niektoré swap markety totiž prijímajú aj oblečenie na recyklačné účely. Zbaviť sa tak môžeš kúskov, ktoré už nemajú potenciál slúžiť ďalej v ich pôvodnej forme.
Takýto „odpad“ v rukách šikovného dizajnéra, ktorý sa zaoberá upcykláciou textilného odpadu, môže vo finále vyzerať dokonale a štýlovo. A presne to je aj cieľom swapu – mať dobrý pocit z oblečenia, ktoré už raz bolo vyrobené a ešte môže potešiť. Prispej aj ty svojím dielom a neplytvaj zbytočne nielen finančnými, ale najmä prírodnými zdrojmi.