Tyčový/ponorný mixér
Ak ste veľmi zaneprázdnený človek, ktorý varí minimálne, odporúčam siahnuť po tyčovom mixéri. Výborne poslúži pri mixovaní polievok, nátierok, ale aj ovocných smoothies. Tyčový mixér však slúži len na rýchle použite, pretože sa môže ľahko prehriať. Väčšinou sa na ňom nachádza len jedno tlačidlo na zapnutie a vypnutie, prípadne funkcia turbo pre rýchle zmixovanie. Pre tých náročnejších existujú extra nástavce, ktoré sa dajú jednoducho napojiť a môžete s nimi sekať napríklad orechy. Tento druh mixéra má nižšiu výkonnosť a slabší motor. Nezaberie však v kuchyni veľa miesta a na rýchle mixovanie je úplne ideálny.
Stolný mixér
Má pevné telo a vrchná časť nádoby na mixovanie je buď plastová, alebo sklenená. Dá sa uzavrieť vrchnákom počas mixovania a väčšinu z nich je možné umývať v umývačke riadu. Niekoľko rýchlostných úrovní umožňuje mixovať či sekať pri výkone od 1 000 do 1 800 W. Sú perfektnou voľbou, ak v nich chcete mixovať smoothie s rôznymi semiačkami. Na uskladnenie budete potrebovať o niečo viac miesta. Prístroje vyššej triedy majú digitálny displej, dokonca aj funkciu indukčného ohrevu pri mixovaní polievok a omáčok.
Kuchynský robot/ručný šľahač
V porovnaní s ostatnými mixérmi sú oveľa robustnejšie. Ja ten môj, vďaka nadčasovému dizajnu, nechávam na kuchynskej linke prakticky neustále a neodkladám ho. Má samostatnú nádobu, ktorú umývam v umývačke riadu, a niekoľko rýchlostných stupňov. V základnej výbave som mala hnetacie metličky na kysnuté cesto, metličky na šľahačku a plnku a sekáčiky. Dokúpiť sa dajú rôzne iné druhy nástavcov. Celková cena sa môže líšiť v závislosti od značky, treba však rátať, že tento typ robota je finančne náročnejší. Je vhodný pre profesionálnych cukrárov, ale aj do viacčlennej domácnosti.
Smoothie mixér/mixér na výrobu rastlinného mlieka
Vo všeobecnosti platí, čím lepší výkon motora, tým lepší mixér. Pokiaľ vyrábate len zeleninové alebo ovocné smoothies, postačí vám aj klasický stolový mixér. Ak však chcete mixovať smoothie s orechmi, semiačkami, prípadne vyrábať domáce rastlinné mlieko, siahnite radšej po výkonnejších mixéroch, ktoré majú vysoké otáčky. V takomto mixéri s výkonom minimálne 1 000 W ľahko zmixujete aj zmrazené ovocie alebo ľad. Tu asi neplatí, čím drahší, tým lepší. Výroba smoothies sa stala za posledné roky veľkým hitom a zákazník si občas zaplatí vyššiu sumu len na základe značky. Treba brať do úvahy, že smoothie mixér približne nad 300 eur vyššie už používajú profesionálni šéfkuchári a jeho kvalita je potvrdená 7-ročnou zárukou.
Sekáčiky
Sekáčiky nám v kuchyni uľahčia varenie a ušetria čas. V priebehu chvíle si najemno nasekáte cibuľu alebo bylinky. Zvládnu aj sekanie orechov, semiačok či ľadu. Na sekanie ovocia, zeleniny a byliniek vám bude stačiť aj malý výkon, okolo 150 W. Na sekanie tvrdších druhov zeleniny a sekanie orechov budete potrebovať silnejší výkon. Niektoré sekáčiky disponujú tlačidlom turbo pre extra rýchle sekanie.
Bezpečnosť
Pri výbere dbajte na bezpečnosť, hlavne pokiaľ máte v sade sekáčiky. Vždy musia byť s ochrannými krytmi. Preverte si, či má daný mixér funkciu automatického vypnutia pri prehriatí. Tiež to nie je na škodu veci. Ďalšou zaujímavosťou sú mixéry bez kábla. Majú batériu, ktorá sa dá nabíjať, a ich výhodou je, že pri použití sa nemusia viazať na miesto, kde je elektrická zásuvka. Tento typ využívajú hlavne foodblogeri, ktorí fotia recept už počas postupu a mixér môžu premiestňovať na rôzne miesta.
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, držím vám palce. Priznám sa, že ja mám doma všetky druhy a využívam ich neustále.