Hoci je tulipán jedným zo symbolov Holandska, pôvodne bol kvet nájdený v Turecku a Perzii. Aj na Slovensku patria tulipány medzi obľúbené kvety a stále sú pre nás najtypickejšie červené a žlté odrody.
Tulipány na želanie
Na fotke sú tulipány novovyšľachtenej odrody pod certifikovaným názvom Slovensko vysadené v Prezidentskej záhrade, ktoré naša krajina dostala ako dar od Holandského kráľovstva k 25. výročiu nezávislosti a 25. výročiu slovensko-holandských vzťahov. v strede prezident SR Andrej Kiska a vľavo od neho veľvyslanec Holandského kráľovstva Henk Cor van der Kwast počas slávnostnej ceremónie krstu v Prezidentskej záhrade z apríla 2018.
Holanďania namiešali tento rok na želanie tulipány aj pre Trenčín v mestských farbách - bielej a červenej.
Kedy ich vysadiť?
Pestovanie tulipánov nie je náročné, poradia si s nimi aj začiatočníci. Tulipány majú rady bežnú záhradnú zeminu, stredne ťažkú, ktorá nedrží príliš veľa vody, ale ani nevysychá. Vyhnite sa priamemu hnojeniu organickým hnojivom, ktoré zvyšuje náchylnosť cibúľ na hubové choroby. Tri-štyri týždne pred výsadbou môžete do pôdy zapracovať za hrsť postupne sa uvoľňujúceho priemyselného hnojiva. Vysádzanie závisí od odrody, no cibule tulipánov sa vysádzajú zväčša od septembra do októbra. Neskoršia výsadba im neumožní dostatočne zakoreniť a tulipány na jar nezakvitnú. Hĺbka výsadby je 10 až 15 cm pod povrchom pôdy a 5 cm od seba, aby každá cibuľka mala dostatok priestoru aj na rozširovanie. Po výsadbe ich polejte a rovnako i počas suchej jari.
Starostlivosť o tulipány
Okrem výživy treba tulipánom zabezpečiť dostatok vlahy, slnka a tepla. Po odkvitnutí je dobré odlamovať kvetné stopky. Ak pestujete tulipány v nádobe, umiestnite ich tak, aby boli chránené pred dažďom. Keď listy úplne zožltnú, cibule vyberte z nádoby, očistite od zvyškov zeminy a uložte do hoblín, alebo rašeliny. Na jeseň ich vysaďte do záhrady a do nádob použite nové cibule. Ak vysadíte cibule niekoľkých odrôd s rôznym obdobím kvitnutia, predĺžite tým čas, keď tulipány budú kvitnúť.
Ako ich uskladniť?
Na uskladnenie sa cibule tulipánov vyberajú z pôdy v čase, keď im začínajú žltnúť listy. Nechajte ich najskôr dobre preschnúť na mieste chránenom pred slnkom. Po troch týždňoch by mali byť cibule suché, s povrchovými šupinami. Potom ich starostlivo prezrite, či nie sú napadnuté chorobami, prípadne inak poškodené, a uskladnite ich v dobre vetranom a suchom priestore, napríklad v pivnici pri teplote 17 až 19 °C. Cibule neskladujte v plastových vreckách, mohli by sa zapariť a plesnivieť.
Tulipánová horúčka
V 17. storočí bol o tulipány taký nesmierny záujem, že jediná cibuľka tejto exotickej kvetiny mala hodnotu desaťnásobku priemernej mzdy, alebo inak povedané, tulipán mal hodnotu ročného platu. Mnohí ľudia natoľko prepadli tulipánovému ošiaľu, že neváhali predať domy, či dokonca celé majetky, len aby mohli nakúpiť tulipánové cibuľky. Obchodníkov ochraňoval aj tzv. tulipánový zákon. Za poškodenie cibuliek tulipánu hrozilo totiž vezenie.
S tulipánmi sa obchodovalo na burzách, konali sa tulipánové dražby a uzatvárali sa aj tzv. forwardy, derivátové špekulatívne kontrakty na vopred dohodnuté množstvo cibuliek a za fixne stanovenú cenu, hoci ešte vlastne neexistovali. Takéto obchody priniesli mnohým ľuďom až 50-násobný nárast vstupného kapitálu.
Vo februári roku 1637 tulipánová bublina praskla a nielen obchodníkov, ale celé holandské hospodárstvo dostala do obrovských ekonomických problémov. Ľudia doslova zo dňa na deň zbankrotovali a skončili na ulici, pretože tulipány stratili svoju hodnotu. Vlastnili bezcenné cibuľky, za ktoré minuli celý svoj majetok. Tulipánová kríza otriasla svetovými trhmi. Jednou z obetí tulipánovej horúčky sa stal aj maliar Rembrandt.
V roku 2017 uzrel svetlo sveta aj sfilmovaný príbeh o tulipánovej horúčke – Tulip Fever – americká historická dráma režiséra Justina Chadwicka. Scenár k filmu spracoval Tom Stoppard podľa rovnomennej knihy Deborah Moggach.
Milujú ich všetky ženy – mamy aj nevesty
Pre krehkosť a jemnosť tulipánov si tento kvet čoraz častejšie volia aj nevesty do svojej svadobnej kytice. Najviac sú pochopiteľne populárne v bielej farbe. Krásne sa biely tulipán vyníma aj na obleku ženícha, či ako výzdoba na slávnostne prestretých stoloch.
Pochváľte sa svojimi záhradkárskymi zručnosťami a potešte nás fotografiami vašich krásnych tulipánov!