Heslo? Menej, alebo žiadne spermie
Revolučne naladené a spravodlivosťou predchnuté ženy si tak môžu konečne vydýchnuť. Antikoncepcia dosiahla svoj dávno vysnívaný cieľ. Odteraz bude ochrana pred počatím aj vecou mužov, chlapov a pánov tvorstva. Vedecké pracoviská v Británii a Číne pripravili špeciálny kokteil hormónov, ktorý dokáže mužom – na istý čas – zablokovať tvorbu spermií.
Samozrejme, že lekári a odborníci z Ríše stredu, ktorej počet obyvateľstva stúpa už vysoko nad jednu miliardu, majú na tomto „vynáleze“ leví podiel. Početné testy a merania ukazujú, že kombinácia testosterónu a progesterónu dokáže úspešne obmedziť tvorbu mužských pohlavných buniek, a tým zabrániť možnému otehotneniu partnerky.
Mechanizmus tejto minirevolúcie spočíva v tom, že spomínaný mix hormónov dokáže celkom spoľahlivo zablokovať produkciu spermií, čiže – nepresne a dosť natvrdo povedané – muža urobí na čas neplodným. Testy, ktoré trvali niekoľko rokov, ukázali, že injekcie aplikované do sedacieho svalu dokonca v istom zmysle znižujú aj sexuálny apetít.
Ženy vedia svoje
Ženské úvahy o tom, že antikoncepcia v 99,99 percentách padá na ich hlavy, je pravdivá. Pánov tvorstva sa doposiaľ týkal snáď len nesmrteľný prezervatív, ktorý – marketingových prieskumov je pomerne dosť – veľa ráz kupujú zase len ženy.
No a všetko „to ostatné“ režírujú znovu dámy. Dôkaz? Mechanické prostriedky a prípravky ako sú pesary, špongie alebo spermicídne krémy, postkoitálna a dlhodobá antikoncepcia, vnútromaternicová antikoncepcia, výpočty plodných a neplodných dní. Nakoniec, aj tá legendárna prerušovaná súlož ostáva často na žene, keďže na odkrvený mozog chlapa sa v danej chvíli možno sotva spoľahnúť.
Prirodzene, že nežnejšia polovica ľudského mraveniska drží v otázke mužskej antikoncepcie lekárom všetky prsty. Koniec koncov, fungovanie hormonálnej antikoncepcie spolieha na vrodenú ženskú zodpovednosť a vyššiu sociálnu inteligenciu. Nechcené tehotenstvo je totiž v prvom rade bremenom, ktoré na svojom chrbte zase nesie žena. Naviac, všetka hormonálna ochrana neprináša väčšine žien žiadnu úľavu, skôr naopak.
Z čisto vedeckého pohľadu je však „antitabletka“ dokonale geniálny nápad. Ženské telo si vďaka hormónom namýšľa, že majiteľka otehotnela, takže ovulácia sa nekoná. Účinky tablety tak majú dva ciele. Jednak poriadne zamotať mozgu hlavu, a zároveň „komandovať“ pochody vo vaječníkoch, vajíčkovodoch a maternici.
Ešte pre pánov
Úspešnosť pokusov s metódou mužskej antikoncepcie je teda zjavná a takmer vo všetkých parametroch očividne sľubná. Prirodzene, funkcia tvorby spermií sa po vysadení hormonálnych injekcií – aplikujú sa raz za dva mesiace – vráti do normálu. Z pohľadu plynutia času to býva najneskôr od šiestich mesiacov.
Frontálnejší nástup tejto novej metódy ale zápasí najmä s postojmi mužov. V prvom rade ide o psychiku, keďže spraviť, aj keď len na čas, z chlapa takmer „neschopáka“, nesie mužské ego viac ako ťažko. Negatíva sú však aj čisto medicínskeho charakteru, predovšetkým v línii nevyhnutných vedľajších účinkov.
Muži, ktorí boli v rámci výskumného programu testovaní, zaznamenávali zvýšenie telesnej hmotnosti spojené s úbytkom svalovej sily a hmoty. Zároveň pomerne výrazne klesalo ich libido.
Značným rizikom sa tiež ukazuje, že privysoké dávky začínajú negatívne ovplyvňovať funkciu prostaty, čo je však z pohľadu lekárov už alarmujúce.