Koža ako nosič
Pokožku máme „na očiach“ denno-denne, a tak sa celkom logicky stala aj nosičom neverbálnej komunikácie v podobe tetovania alebo piercingu. Dajaký ten obrázok, sentencia, strieborný šperk v bradavke alebo rovno v pupku. Každý siahne po tom, čo je mu blízke a čo hovorí za neho – najlepšie bez slov. Tento spôsob komunikácie tak celkom zákonite vstupuje aj do sveta tehotných žien. Prirodzene, že na rade je otázka, ako bude tetovanie ovplyvňovať pokožku počas týždňov gravidity, tým skôr, že telo ženy je doslova „na pochode“ a hormóny sú v stave najvyššej pohotovosti.
Zmeny, zmeny, samé zmeny
Asi je zrejmé, že ak má nádejná mamina svoje „tattoo“ kdesi na brušku, bude práve táto kresba vystavená silným vizuálnym premenám. Týždeň po týždni sa telo matky mení, takže pôvodný „vizuál“ nadobúda iné rozmery a nové, nepredpokladané tvary. Aj keď sa po pôrode môže kresba vrátiť do zhruba rovnakej podoby, už to zrejme nebude ono.
Navyše sa môže prejaviť aj negatívny, aj keď zdravotne nezávadný vplyv strií. Tie sú pre mnohé ženy dosť veľkým problémom aj bez toho, aby sa prepletali stredom vytetovanej kresby. Rozdávať v tomto smere rady môže len dobrodruh bez pudu sebazáchovy, a tak iba marginálna poznámka. Menej býva naozaj viac, čo pri tetovaní tela ženy platí viacnásobne.
Dlhé tiene tattoo
Možno sa to bude laikom zdať pritiahnuté za vlasy, ale tetovanie dokáže vrhať poriadne dlhé tiene. Odborná verejnosť pozná niekoľko prípadov, kedy sa vďaka tetovaniu značne skomplikovalo podávanie tzv. epidurálnej anastézie. Túto formu lokálneho tíšenia bolesti počas pôrodu zrejme netreba dlho predstavovať. Aj napriek tomu, že ide o invazívny a v istom smere rizikový postup, býva vcelku vyhľadávaný.
Platí, že tattoo obrázky v krížovej oblasti chrbta žiadneho anesteziológa pracujúceho s pôrodníkom nenadchnú. Obsahujú totiž množstvo najrôznejších látok a zlúčenín, ktoré sa cez ihlu lekára môžu dostať až do oblasti miechy. Budúce maminy by teda mali predvídať aj takéto „nepravdepodobné“ eventuality, keďže tetovanie nemusí byť v okamihoch svojho vzniku len čisto romantickou spomienkou.
Kovové drobnosti á la piercing
V prípade piercingu nadobúdajú veci zase trochu iný charakter, ako len zmeny vo vzhľade potetovanej pokožky. Aj keď je možno majiteľka a budúca mamina „slobodná duša“, sotva môže počítať s tým, že piercing bude jej ošetrujúci lekár akceptovať v plnom rozsahu. Citlivá oblasť genitálií, prípadne decentný kovový „šmuk“ na jazyku sú pre gynekológa neprípustným prvkom a v čase pôrodu nemajú na tele matky čo hľadať.
A veľmi podobne to funguje aj s prepichnutými a ozdobenými prsnými bradavkami. Tie budú v najbližších týždňoch, či dokonca mesiacoch, slúžiť ako najlepší zdroj výživy pre malého človiečika, takže mamina by sa mala na nejaký čas takýchto šperkov radšej vzdať. V tejto súvislosti platí, že okrem vyššie popísaných, zásadných zdravotných prekážok, spojených s piercingom, ostáva všetko ostatné v kompetencii matky.
Zbavovať sa teda obratom elegantných krúžkov v nose, v ušiach alebo kdesi na obočí, nie je ani akútne, ani nevyhnutné. Všeobecne v tomto smere platí rozumný fakt, že hormónmi zmenené telo si samo nastaví, čo je mu príjemné, a čo ho už obmedzuje. Takže sa neraz stane, že aj pravoverná vyznávačka body art a majiteľka krásnych piercing kúskov, tieto jedinečné prvky na istý čas celkom odloží.
Staroveká krása z Indie
Krášlenia tela nemusí mať len podobu ihiel, farieb, zručného tatéra alebo kovových drobností. Staroveká krása v podobe prírodného farbiva, teda henny, sa v tejto oblasti uplatňuje bez ohľadu na čas a striedajúce civilizácie. Samotná henna je pritom preverená a dokonale vyvážená, aj keď je to „áno“ s podmienkou. V prípade, že sa mamina – prvý trimester býva obzvlášť citlivý – rozhodne pre kresbu hennou na pokožke, alebo ju chce použiť ako kozmetický preparát, mala by si tento krok dobre premyslieť.
Henna je – napriek čisto prírodnému pôvodu – schopná celkom neočakávaných interakcii s organizmom, v ktorom panuje búrlivá hormonálna revolúcia. A pozor, samotná henna nemusí byť použitá ako tetovacia zložka. Napríklad stačí, že si ju gravidná žena nechá naniesť na obočie alebo do vlasov. Následné reakcie môžu tak občas viesť až k silným alergickým odozvám, ktoré vedia byť pre matku a plod značne nepríjemné. Takže v prípade akýchkoľvek pochybností alebo neistoty sa treba radšej vopred poradiť s dermatológom.