Všetko rodine
Myslím, že drvivá väčšina rodičov funguje presne v tomto režime – všetko rodine a našim drahým deťom. Tá prosto je a bude vždy na prvom mieste. Fajn, správna a rozumná voľba, ale čertovo kopyto si rado rypne. Stačí to a bude spoľahlivo fungovať aj po dlhých spoločných rokoch? A čo bude, keď deti vyrastú a odídu?
Čas klame telom úplne dokonale. A tak sa jedného dňa aj tí najlepší rodičia ocitnú v delikátnej situácii, že sa oslovujú iba ako „ocinko a maminka“. Jasné, že preháňame, no jadro pudla trčí práve tu. A ešte sem patrí jedna obecná otázka. Máme v rodine už „vymyslené“ svoje partnerské hodiny, či dokonca jeden vlastný večer, kedy sme pravým mužom a krehkou ženou a hlavne partnermi, milencami a romantikmi?
Balkónové scény nikto nežiada
Bez obáv, veronských milencov už hrať netreba, ale popri všetkom tom rodinnom zhone, povinnostiach a nekončiacom kolobehu okolo detí, máme nárok, ba priam povinnosť, hľadať kus priestoru aj pre nás dvoch. Ale áno, áno, až sem počuť všetky tie košaté reči o tom, že „proste nestíhačky, aj tak všetko oddrú ženy, chlapi to majú ľahšie, a nakoniec, po celom dni máme obaja myšlienky akurát na sprchu a posteľ...“
Sorry, nie je to smiešny alibizmus a zbabelosť? Je až taký problém nechať jeden večer deti starým rodičom, kamošom alebo zacvakať babysitterku? Veď také „neplánované“ kino, či spoločná večera v malom bistre, môžu oživiť city, ktoré dvojica – nebodaj – už vnímala ad acta. Rozhovor, aj mlčanie, kde kulisu netvoria rozjašené deti, hlučný večerníček alebo zvonenie podvečerných tanierov, dokáže často zázraky. Nakoniec, presne také to bolo, kým sme boli len my dvaja...
Príklady priťahujú
Niežeby som vykrádal životy iných, ale nedávno som pri pive debatoval o niečom podobnom so susedom žijúcim o dve poschodia vyššie. Veľký sympaťák, presne ako jeho drobná, ale energická žena. Práve ona, nasmerovala vraj ich unavený vzťah takýmto novým smerom.
Už dlhšie im to škrípalo a obaja cítili len povinnosti a rutinu. Aj preto sa sused nestačil čudovať, keď ho žena raz v sobotu popoludní vytiahla do mesta, a potom na koncert „ich“ rockovej kapely. A večer si obaja domov priniesli zopár modrín z nečakane vášnivých chvíľ prežitých po prvý raz v aute.
Nerovnováha škodí
Ak budeme prísne akademickí, dá sa povedať, že nerovnováha medzi mužom a ženou rodine škodí, a to v každom smere. Nabúrava nielen rolu otca i matky, škodí – a to veľmi – deťom a ich budúcemu vývoju, a nenápadne devastuje budúcnosť ešte skôr, ako o nej začneme vôbec premýšľať. A tak romantická predstava spoločnej večere, koncertu alebo času bez detí, môže mať zásadný vplyv na kvalitu vzťahu a jeho pevnosť.
Multitasking ako výhoda
O ženách je známe, že zvládajú viacero vecí odrazu. Avšak po narodení dieťaťa sa často úloha manžela scvrkne na dvojrolu ocka – opatrovníka. Dva-tri mesiace takéhoto špecifického režimu sú logickým a správnym krokom, no postupne by sa mala manželkina pozornosť opäť sústreďovať aj na manžela a partnera.
Veľa žien v tomto smere – nevedomky a oduševnene matersky – zhreší, takže muž začne právom pociťovať nezáujem a istú formu nadbytočnosti v chode domácnosti. Práve tu sa často dvaja mladí menia na „starého a starú.“
Chlap si v tomto citovom prese potom hľadá – ak už nemá – nového koníčka, obnoví potrhané kamarátstva, a nebodaj, odhalí čaro inej ženy, ktorá mu poskytne to, čo stráca.