Život sa začína nádychom a končí posledným výdychom. Dýchanie „medzi tým“ si skoro ani neuvedomujeme. Prečo dýchanie nemáme považovať za niečo samozrejmé?
– Pomenovali ste to úplne presne – dych je naším spoločníkom od začiatku až do konca. Je naším najvernejším priateľom a najlepším zrkadlom. A práve preto by sme ho nemali považovať za samozrejmosť, ale venovať mu omnoho viac pozornosti, ako zvykneme. Dýchanie nám pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu, pokojnú myseľ a zdravé telo. V neposlednom rade je dych mostom medzi nami a Bohom.
Vedomému dýchaniu sa venujete už 20 rokov. Prečo vás uchvátil práve dych natoľko, že ste mu zasvätili svoj život?
– Dych je absolútny základ nášho života. Mnohí si to však uvedomíme až vtedy, keď sa nemôžeme nadýchnuť – z akýchkoľvek dôvodov. Ako dieťa som bola astmatik. Ľahké, čisté dýchanie bolo pre mňa len túžbou. Mnohé aktivity, ktorým som sa chcela venovať, som neudýchala. A tak som pozorovala, ako dýchajú moji rodičia a starí rodičia, prispôsobovala sa ich dychu a preciťovala, ako to na mňa a moje dýchanie pôsobí. Neskôr som dýchaniu venovala všetky voľné chvíle – študovala som dostupné materiály a zisťovala, ako a čím všetkým je dýchanie ovplyvňované.
Ako ovplyvňuje dýchanie náš život?
– Je to na pohľad veľmi jednoduchá otázka. Odpovedať by som na ňu dokázala hodiny. Dýchanie ovplyvňuje náš život vo všetkých oblastiach a úrovniach. Intenzívne vplýva na naše fyzické telo, funkčnosť svalov, kostí aj jednotlivých orgánov, ovplyvňuje našu psychiku, mentálne nastavenie, duševnú rovnováhu aj duchovný rozvoj.
DeepEn – to je názov vášho centra zdravého dýchania. Čo si máme pod týmto pojmom predstaviť?
– DeepEn vychádza z anglického Deep Enrichment – Hlboké obohatenie. To dokonale vystihuje to, čo vedomá práca s dychom do nášho života prináša. Neustály rozvoj, rast a obohacovanie vo všetkých oblastiach života. Myslím, že dokonale to vystihuje aj heslo DeepEn – centra zdravého dýchania: „Dych – kľúč k naplnenému životu.“
Na čo by sme nemali pri dýchaní zabúdať?
– Určite by sme nemali zabúdať dýchať! Možno to znie trocha ironicky, no v skutočnosti sa nám to v dnešnej uponáhľanej dobe mnohým stáva. Dovolím si tvrdiť, že viac ako 90 % populácie má veľmi plytké dýchanie, čo v tele spôsobuje obrovské napätie a stres. Orgány, svaly, kosti sú nedostatočne okysličené, my sa cítime vyčerpaní, unavení, máme nedostatok energie pre vykonávanie bežných činností. Mnohí zažívame stavy úzkostí, paniky, máme kardiovaskulárne problémy, problémy s trávením, či vylučovaním, migrény... Dobrá správa je, že to všetko vieme zmeniť, ak sa zameriame na prácu s dychom.
Ako teda správne dýchať?
– Správne dýchanie je také, ktoré nám zabezpečí vnútornú rovnováhu. Zdravie orgánov, pokojnú myseľ a dostatok životnej energie, chuť tvoriť a byť činný, ale aj dobrý a zdravý spánok, schopnosť rýchlej regenerácie. Jednoducho – naplnený a šťastný život. Nezabúdajme NÁDYCH a VÝDYCH sú rovnako dôležité.
NÁDYCH = život, začiatok, tvorenie, príjem kyslíka, či životnej energie.
VÝDYCH = smrť, koniec, ukončenie, uvoľnenie nepotrebného, uvoľnenie CO2 a mnohých toxínov z nášho tela a mysle, vrátane nepotrebných myšlienok a emócií.
Správne dýchanie vám nikdy nebude na príťaž, nevyvolá vo vás pocit napätia, strachu, stresu či bolesti hlavy. Je príjemné, ľahké a dostatočne intenzívne a predĺžené. Prináša do tela dostatok životnej energie a vo výdychu uvoľňuje a očisťuje telo i myseľ od prebytočného napätia, stresu, toxínov.
Ako sú na tom s dýchaním deti? Je DeepEn vhodný aj pre ne?
– V poslednom čase sa čoraz viac stretávam s problematikou „zlého dýchania“ u detí. Pokiaľ nie je u dieťaťa diagnostikovaná choroba obmedzujúca dýchanie, mnohokrát je to o zlozvykoch, alebo psychosomatického pôvodu, tzn. preberanie emócií, strachov, starostí od rodičov. Dieťa je veľmi citlivá bytosť a obrovská „špongia“, ktorá nasáva informácie, pocity, emócie, zážitky, čokoľvek okolo neho šuchne. Často v neprospech seba. Dýchanie je u detičiek ovplyvnené aj samotným tehotenstvo, či pôrodom. Preto sa na túto otázku nedá jednoznačne odpovedať. Techniky, ktoré zdieľam v DeepEn, sú však techniky, s ktorými môžu pracovať aj deti. Osveta v tejto oblasti je veľmi dôležitá. Zdravé vedomé dýchanie u detí napomáha pri logopedických problémoch, neurózach, dýchavičnosti, tréme, ale aj zlepšení výkonnosti, či zvládaní dennodenného stresu a napätia. Vlastné deti zatiaľ nemám, no okolo seba ich mám neúrekom. Milujem ich pozorovať, vnímať, rozprávať sa s nimi i hrať. Niekedy som také malé veľké dieťa. Deti sú obrovskými učiteľmi. V centre učím deti pracovať aj s ľahko dostupnými dychovými hračkami, pomôckami, nástrojmi. Zdravé dýchanie môže byť aj príjemnou hrou. A k tomu sa snažím viesť aj dospelých.
Čo vám v živote „vyrazilo dych“? Akú situáciu ste museli „rozdýchať“?
– Dych mi častokrát vyrazia nečakané prekvapenia a naplnenie tých maličkých tajných, niekedy aj detských snov. Napríklad ako pozvanie na tohtoročné Umenie byť ženou v Košiciach. Na ten moment budem spomínať ešte veľmi, veľmi dlho! Prišlo nečakane, a keďže bolo dovtedy len mojím tajným snom – vyrazilo mi dych. Priznávam, takéto silné emócie mi dajú niekedy zabrať a ich rozdýchanie trvá o niečo dlhšie.