Kedy ste cítili, že musíte robiť to, čo naozaj chcete?
– Bolo to viackrát, väčšinou išlo o rozhodnutia súvisiace s pracovným životom. V jednom bode som sa rozhodovala medzi možnosťou akademickej kariéry, ktorá vyzerala celkom sľubne, a šperkárstvom, ktoré vyzeralo dosť bláznivo, ale ktorému sa úspešne venujem dodnes, asi desať rokov. Mojím snom bolo aj napísať a vydať knihu a cítila som, že ak by som tento sen neuskutočnila, bolo by mi to raz ľúto. Tak som to urobila.
Prečo je podľa vás dôležité ísť za svojím snom?
– Ja by som sa možno skôr opýtala: prečo neísť za svojimi snami? Každý z nás má iné potreby, túžby, iné záujmy, talenty a osobné dary. Naše sny sa zvyčajne týkajú týchto oblastí. Dotýkajú sa možností našej sebarealizácie, možností rozvíjať sa, zažívať viac radosti, spoznávať niečo nové a ďalej to prinášať nášmu okoliu... Sny sú vlastne takým volaním našej duše, ktorá túži rásť a rozvíjať sa. Ako ľudské bytosti máme úžasný potenciál – nie je škoda ho nevyužiť? A nielen škoda, ale priam mrhanie svojím talentom, ktorý sme dostali a pomocou ktorého môžeme ďalej robiť svet krajším alebo pomáhať iným? Ak uvažujete nad tým, či nie je sebecké plniť si sny, možno by som sa opýtala opačne – nie je sebecké to nerobiť?
Mnohí však len snívajú... Čo si vyžaduje zmena?
– Myslím, že asi najväčšou prekážkou je strach a pochybnosti o sebe. A je to v podstate logické. Odmalička nás učili, že nemáme robiť chyby. Napríklad školský systém nás dokonale vycvičil, že za chyby sme potrestaní zlou známkou, nie zriedka ponížením. Chyby a „zlyhania“ priamo súviseli s vedomím vlastnej hodnoty. Lenže prirodzený proces učenia zahŕňa aj robenie chýb. Ľudia sa boja a nie vždy majú dosť chuti, motivácie a vnútornej sily tieto obavy prekonať. Ďalším obrovským dôvodom je nedostatok dôvery a skeptický postoj k životu. Často sa stretávam s tým, že ľudia už „neveria na rozprávky“. Veria, že splnené sny sú iba pre vyvolených, že úspech sa podarí jednému z milióna, že špeciálne zážitky sú pre nich, bežných ľudí, nedosiahnuteľné. A tak sa ani nepokúsia o splnenie svojich snov, alebo sa vzdávajú pri prvých prekážkach a neúspechu. Podľa mňa je tento postoj veľmi dobre živená ilúzia a je to škoda.
S čím ste zápasili vy, kým ste sa odhodlali vykročiť „do neznáma“?
– Ja som tiež zápasila so strachmi, pochybnosťami, obavami... stále sú občas chvíle, keď sa ma zmocnia. Boli chvíle, keď som sa cítila nie dosť dobrá, bláznivá, nerozumná, keď mojim plánom nikto veľmi neveril a v slabých chvíľach ani ja sama. Bojovala som s netrpezlivosťou, keď moje výsledky nezodpovedali mojim predstavám a bola som nútená siahnuť hlboko do svojej vytrvalosti a tvrdohlavosti. A keď prišli prekážky, vždy bolo treba dať sa dokopy a ísť ďalej... S rozhodnutiami som spokojná. Väčšina vyšla výborne a tie ostatné boli skvelou školou.
Zuzana Koščová (32)
Autorka dvoch úspešných kníh, Šťastie nie je mýtus, Rozprestri krídla a spoluautorka knihy Tajomstvo ženskej prosperity, sa naplno venuje výrobe šperkov. Prostredníctvom svojich kníh, článkov, besied a workshopov povzbudzuje ostatných, aby si šli za svojimi snami a hľadali správne odpovede vo svojom vnútri.