Stará mama takmer skolabovala
Na úpravu hormonálnej nerovnováhy i podráždenej, vyrážkami posiatej pleti sa používa antikoncepcia, po ktorej je telo v oveľa lepšom stave. No mladé dievčatá sú zmätené, lebo gynekológ antikoncepciu odporúča, ale v médiách je stále veľa článkov o negatívnych účinkoch antikoncepcie. Stella sa spýtala svojej dôverníčky – starej mamy, a tá takmer skolabovala. Antikoncepcia? Nikdy!
Aký názor má na to staršia generácia? Pred piatimi desaťročiami bola na Slovensku iná ekonomická i spoločenská situácia ako dnes. Antikoncepcia nebola bežne dostupná, rodili sa deti chcené i nechcené, a nechcené tehotenstvo sa často riešilo umelým prerušením tehotenstva, chirurgickým potratom.
Dlhé roky sa na školách vyučoval predmet výchova k rodičovstvu, no o tom, ako zabrániť počatiu, v ňom nepadla ani zmienka.
Už sa „nemuseli“ vydávať
Postupne však nastal boom v užívaní antikoncepcie, ktorá otvorila najmä ženám akúsi pomyselnú cestu k slobode. Už sa „nemuseli“ vydávať v mladom veku.
Socialistická morálka vyzývala k uvedomelému rodičovstvu, lebo plánované hospodárstvo si vyžadovalo aj obnovu populácie. Keď však žena porodila dve deti, nastúpili namiesto matky jasle a škôlka, lebo bolo treba pracovať a plniť hospodársky plán. Tak sa dostala k slovu hormonálna antikoncepcia. Pravda, mnohé antikoncepčné tabletky mali aj vedľajšie účinky, nie vždy žiaduce. Namiesto sľubovaného efektu, že po ich vysadení žena ľahšie otehotnie, často dochádzalo k spontánnym potratom. Antikoncepcia v závislosti od typu naozaj potláča ženskú alebo mužskú plodnosť. A to je proti prírode...
Spotreba antikoncepcie klesá
Pred 40 rokmi v USA len 30 percent žien pracovalo a zvyšok sa venoval svojim deťom. Dnes len 30 percent amerických žien zostáva s deťmi doma, ostatné pracujú. Deti sú často doma samy, nehrajú sa s rovesníkmi, sedia pred televízorom či počítačom.
S rastúcou vzdelanosťou sa zmenil i názor slovenských žien na prístup k vlastnému telu. Antikoncepciu na Slovensku nehradia poisťovne, hoci o to žiadajú mimovládne organizácie i občianske aktivistky. A tak si na ňu treba zarobiť a čoraz menej matiek sa stará o svoje malé deti. Zverujú ich babkám, sociálnym inštitúciám alebo „paniam na opatrovanie“.
Dnes počet žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá. Vlani sa pre ňu rozhodlo 215-tisíc žien, v roku 2015 ju podľa Národného centra zdravotníckych informácií užívalo takmer 270-tisíc žien, teda pätina Sloveniek v reprodukčnom veku. V roku 2007 ich pritom bolo vyše 400-tisíc.
Vraciame sa k hlasu prírody.