Technika 1 – Jedným uchom dnu, druhým von
Vaša rodina, priatelia, blízki alebo kolegovia z práce vám neustále prízvukujú, že už máte najvyšší čas na rodinu, kedy už konečne pribudne vo vašom živote dieťa, že by ste mali pracovať na potomkovi a podobne. To je na míle vzdialené pohode a uvoľneniu k tomu, aby sa vám to podarilo. Stres, pocit zlyhania a neúspechu je nepríjemný, ale nie nezdolateľný. Jednoducho sa musíte od týchto viet odosobniť. Pomáha často zmena prostredia a navodenia situácií, kedy sa dokážete uvoľniť a jednoducho „vypnúť“. Najlepšia technika sebaobrany je preto vypnúť sluch. Jednoducho zbytočné reči nechajte len prejsť ušami, no nedovoľte mysli, aby sa nimi nejako zaoberala. Naučte sa techniku – jedným uchom dnu, druhým von. Je to také spacifikovanie bez útoku. Uvedomujete si, že to inak nevedia a nemyslia to v zásade s vami zle. Ale vy dobre viete, čo a prečo sa deje.
Príklad: príbeh Lenky
Lenka sa vydávala pomerne neskoro. Mala tridsaťštyri a jej kamarátky boli už väčšinou vydaté a maminy. Svojho vyvoleného si našla cez internet. Bolo to vtedy, keď si už myslela, že zostane na ocot. Jej Mišo bol milý a múdry, to ju upútalo, vedeli si písať dlho a o všeličom. Podobné bolo i prvé stretnutie a ďalšie, ktoré prerástli do silného priateľstva a lásky.
Keď sa vydávala, tešila sa na to, ako si spolu založia rodinu a budú spoločne vychovávať deti. Ale čas plynul a dieťatko nikde. Snažili sa o to pri každej možnej príležitosti a aj lekár im hovoril, že to chce len pokoj, pohodu a trpezlivosť. Tú im však nedoprialo ich okolie. Hlavne rodičia im pri každej návšteve prízvukovali otázku, kedy už konečne budú starými rodičmi, ich priatelia, ktorí už mali rodiny, si neodpustili poznámky, kedy sa pridajú do „klubu rodičov“... To im na pohode a uvoľnení, ktoré je k počatiu také potrebné, nepridalo.
Technika 2 – Zmena ako stimulácia, nie simulácia zmeny
Okolie – to je i vaše mesto, vzduch, práca a stres. Odhliadnuc od vzťahov, rodiny a vašich priateľov, ďalším faktorom vašej neplodnosti je teda aj samotné prostredie, v ktorom existujete. Bývanie, ak žijete vo väčšom meste i vzduch, ktorý dýchate, vaša práca, ktorá je možno príliš stresujúca. Zamyslite sa, či vašej mentálnej i fyzickej pohode pri plánovaní potomka neškodia tieto vplyvy. Niekedy stačí zmeniť prostredie, vzduch v meste za prírodu alebo more a vyriešiť v práci to, čo vás ťaží a neprospieva vám. Úspech sa so zmenou zvyčajne dostaví. Zmena však musí byť reálna, prežitá, nie iba simulovaná, rozumej predstieraná.
Technika 3 – Improvizácia
V príručkách sebaobrany sa dočítate, že použitie hmatov a zložitejších techník je závislé hlavne od okolností konkrétnej situácie. Práve preto mnohí tréneri bojových umení učia svojich žiakov nielen správnu techniku, ale cibria hlavne schopnosť improvizácie. Ak to prenesieme do života páru pokúšajúceho sa otehotnieť a dožiť sa vlastného potomka, znamená to, že je síce fajn ovládať všetky dostupné metódy a taktiky oplodňovania, ale netreba sa ich držať za každú cenu „zubami nechtami“. Byť schopný počúvať potreby svojho tela, vy ste predsa jeho majiteľom a nikto iný. Hlavne vy by ste mali najlepšie vedieť, čo mu prospieva a čo naopak škodí. Ak teda potrebuje relaxovať, nestresovať sa, nestrachovať sa, uvoľniť napätie, nasaďte si dovolenku, víkendové pobyty, či väčší pohybový výdaj, kedykoľvek to tak cítite. Plodiť deti predsa nemá byť drina, rovnako ako ich vychovávať. Prijať deti do svojho života má byť o radosti, vzájomnom zdieľaní obyčajného bytia a žitia.
Ak sa naučíte improvizovať, nebudete tak silno a zásadovo lipnúť na veciach, situáciách a výsledkoch vášho snaženia. Doprajte si pocit spoločnej radosti z plynutia, vzájomného tešenia sa na niečo alebo niekoho. To je základný pilier pre príchod ďalšieho člena vašej „svorky“.