1. Príliš málo sexu
Šetrenie „materiálu“ na plodné dni nie je úplne ideálne riešenie. Veľa žien je totiž presvedčených, že má ovuláciu, a pritom to tak nie je. Okrem toho, príliš dlhá sexuálna abstinencia znižuje kvalitu a pohyblivosť spermií. Preto nezabudnite – spermie treba udržiavať v kondícii.
Spermatogenéza trvá pomerne dlho – približne 72 dní a nejaký čas spermie ešte následne dozrievajú. Pri pokusoch o otehotnenie preto platí, že je potrebné ich pomerne často obmieňať. Odborníci na reprodukčnú medicínu sa zhodujú v tom, že sa netreba v sexe obmedzovať, špeciálne v čase tesne pred predpokladanou ovuláciou.
2. Priveľa sexu
Že si protirečíme? Kdeže! Všetkého veľa škodí a sex niekoľkokrát denne vás môže časom akurát otráviť a spraviť z plodenia detí „povinnosť“. Rozumný kompromis prihliadajúci na plodné obdobie v mesiaci má určite väčší potenciál a predpokladanú výdrž, ak to nevyjde na „prvú šupu“.
3. Ignorovanie (akýchkoľvek) zdravotných problémov
Ľudský organizmus je úžasne fungujúci a zložitý komplex perfektne „naprogramovaných“ orgánov, procesov a funkcií. Správne pracuje, iba ak fungujú všetky jeho súčasti. Preto by ani jeden z partnerov snažiacich sa splodiť dieťa nemal odkladať riešenie zdravotných problémov, hoci zdanlivo nesúvisiacich. Niekedy stačí naozaj drobnosť a vyrieši sa ňou veľa iných vecí a naopak, odkladaním návštevy lekára sa môžete dostať do situácie, kedy sa vám snaha otehotnieť poriadne skomplikuje.
4. Obviňovanie partnerky (keď sa nedarí)
Jednak je to necitlivé a jednak si páni v dnešnej dobe môžu byť stále menej istí, či za neúspechom otehotnieť nie je práve tzv. „mužský faktor“. Štatistiky hovoria, že sa na neplodnosti páru podieľajú už takmer 50 %. Častokrát je príčinou kombinovaný problém – ženská aj mužská neplodnosť, ale výnimkou nie sú ani prípady čisto mužskej neplodnosti. Príčinou sú poruchy spermatogenézy, ejakulačné dysfunkcie, genetické či imunitné faktory, ale aj vplyvy životného prostredia.
5. „Prešvihnutie“ plodných dní
Pokiaľ sa o otehotnenie pokúšate už dlhšie, asi vám budú známe rôzne metódy zisťovania plodných dní a ovulácie. Ovulačné testy, ovulačné monitory či dokonca ovulačné minipočítače. Alebo meranie bazálnej teploty a vyhodnocovanie podľa symptotermálnej metódy (sledovanie hlienu, výšky krčka maternice a bazálnej teploty). Venujte im pozornosť, začať môžete napríklad celkom spoľahlivými ovulačnými testami.
Možno budete prekvapená, že ovuláciu máte v iný deň, ako ste si doteraz mysleli. Pomôže vám to zorientovať sa vo vlastnom menštruačnom cykle a správnom plánovaní.
6. Prílišné sústredenie sa na „to“ a stresovanie sa
A možno je to úplne opačne. Meriate, zapisujete, plánujete, partnera s hodinkami v ruke naháňate, že je „ten správny čas“... a nič. Možno tomu venujete až príliš veľa energie a času a nemáte čas na oddych, na dobitie vlastných bateriek a radosť zo života. Skúste miesto merania bazálnej teploty odmerať pre zmenu niečo iné – napríklad rozmer vašej obývacej izby na nový koberec alebo závesy. Možno vám trocha energie venovanej iným smerom pomôže zbaviť sa „predovulačného“ stresu.
7. Odkladanie návštevy odborníka (keď sa nedarí)
Ak máte podozrenie, že čosi nemusí byť s vaším či partnerovým reprodukčným zdravím v poriadku, neodkladajte návštevu odborníka pridlho. Zázraky na počkanie sa často dejú všetkým okolo, iba nie nám, však? Najmä pokiaľ žijete s partnerom už niekoľko rokov a splodiť potomka ste sa rozhodli až teraz.
Zdravým párom sa zvyčajne odporúča počkať približne jeden rok od začatia snaženia sa, ale pokiaľ máte viac ako 30 rokov, pokojne vyhľadajte odborníkov aj po pol roku. Našťastie, v súčasnosti je veľa problémov týkajúcich sa neplodnosti riešiteľných a čím skôr začnete, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vášho malého uzlíčka šťastia dočkáte.