B – Bazálna teplota. Meria sa pri snahe o plodenie. Keď chcete zistiť, kedy máte plodné dni. Zisťujeme ju hneď ráno po prebudení. V čase ovulácie a neskôr k približujúcej sa menštruácii sa teplota nášho tela mierne zvyšuje.
C – Cyklus. Máme na mysli ten ženský. Menštruačný kalendár, podľa ktorého sa riadite pri snahe o potomstvo. Tabuľky a merania patria pri plodení zrejme k vašim každodenným rituálom.
D – Desať. Na desiaty deň menštruačného cyklu by ste mali začať s intenzívnejším plodením. Prichádzajú vaše plodné dni a aby spermia mohla privítať vajíčko, treba začať. Ovulácia prichádza potom okolo 14. dňa cyklu.
E – Embryo. Malý zárodok, oplodnené vajíčko. Je to prvá fáza vývoja organizmu, ktorý sa potom mení na plod alebo fetus.
F – Frekvencia vášho styku, kedy sa pokúšate o bábätko, by mala byť aspoň 2 – 3-krát v týždni. Snažte sa pritom veľa oddychovať, nestresovať sa, dobre sa stravovať, športovať a dobre sa vyspať.
G – Gény. Dedíme ich z generácie na generáciu. Nesieme si v nich svoje rodové znaky i vlastnosti.
H – Hormóny. Tie s nami robia divy. Najprv zisťujeme zvýšené hodnoty lutropínu, kedy sa začína ovulácia. Potom zasa zvýšené hodnoty hCG hormónu, ktorý nám napovie, že sme tehotné.
I – Ideálna sexuálna poloha na splodenie potomka neexistuje. Hlavné je, aby ste sa trafili do svojich plodných dní a po styku ešte ležte na chrbte nejaký čas, aby spermie mohli prísť do cieľa.
J – Jedlo. Pre budúcich rodičov je veľmi dôležité. Ak chcete počať zdravé dieťatko, musíte sa pred tým zdravo a pestro stravovať. Vaše telo musí byť pripravené na tehotenstvo.
K – Koniec pohlavného styku zvyčajne vyvrcholí orgazmom. No neznepokojujte sa, ak ste ho nedosiahli. Pri snahe o potomka to totiž nie je dôležité. Podstatné je, aby sa spermie dostali k vajíčku v správnej chvíli a oplodnili ho.
L – Lutropín. Alebo luteinizačný hormón, alebo LH, sa obyčajne objavuje niekoľko hodín pred ovuláciou. Ide o glykoproteín, hormón, ktorý ovplyvňuje pohlavné žľazy. Po ovulácii sa jeho účinkom mení vajíčko na žlté teliesko. U mužov vplýva na hladinu testosterónu.
M – Materinské inštinkty. Práve tie nás ženú k snahe o potomka. U každej ženy musí toto rozhodnutie dozrieť v správny čas. Hlavné je nájsť toho správneho muža a otca svojich detí. Potom už hurá, do toho!
N – Nadúvanie. A tiež zvýšený apetít je charakteristickou črtou plodných dní. Keď ovulujete, máte intenzívnejšie zmyslové vnímanie, lepší čuch a chuť.
O – Ovulácia. Pri pravidelnom menštruačnom cykle býva zvyčajne okolo 14. dňa. Žena si dni, kedy ovuluje, môže zistiť na základe ovulačných testov, meraním bazálnej teploty alebo ďalšími znakmi ako je napríklad zvýšená chuť na intímne zblíženie.
P – Prsia. Sú jemnejšie a citlivejšie v čase našich plodných dní. Bolesti v podbrušku sú ďalším znakom ovulácie.
R – Rady. O tom, kedy je najvhodnejší čas dňa na plodenie, nie sú vedecky podložené. Aj keď mužské spermie sú ráno v najväčšom počte, najistejšie plodenie bude večer pred spaním. Pretože vtedy budete dlhšie ležať na chrbte a oddychovať. Tak budú mať spermie čas doplávať k vajíčku.
S – Sekrét. Alebo inak – cervikálny hlien sa vo zvýšenej miere objavuje práve počas plodných dní ženy. Je to jeden zo znakov ovulácie.
T – Testy. Pomáhajú nám pri určovaní času ovulácie alebo vtedy, keď chceme zistiť, či sme tehotné. v dnešnom modernom svete si už fungovanie bez papierových alebo digitálnych testerov nevieme predstaviť.
U – Užívajte si jeden druhého. To je pri snahe o potomka najdôležitejšie. Buďte uvoľnení a majte radosť zo sexu a intímnych chvíľ. Veď je to príjemné.
V – Vitamíny. Nezabudnite ich užívať vo zvýšenej miere ešte pred samotným plodením. Niekoľko mesiacov pred snažením sa o potomka by ste mali zvýšiť príjem vitamínov D, C, A, E, kyseliny listovej, omega-3 mastných kyselín a ďalších živín.
Z – Zmeny nálad. Pri ovulácii sú podobne ako pri menštruácii u žien viditeľné zmeny nálad. Zrazu sa rozplačete pri banálnom probléme, ste veselá len z toho, že sa dobre najete, a potom zas milujete celý svet.