Jedným z nich je napríklad syndróm polycystických vaječníkov, nerovnováha reprodukčných hormónov neraz spojená ešte s inzulínovou rezistenciou. Vtedy pri vysokej hladine inzulínu produkujú vaječníky viac testosterónu ako estrogénu, čo môže viesť k zastaveniu ovulácie.
Estrogén môžu produkovať aj tukové bunky, čím môže dochádzať k nepravidelnej ovulácii alebo jej vynechávaniu, a preto môže byť načasovanie skúšania splodiť dieťatko veľmi náročné.
Zvyčajne sa tieto problémy týkajú žien, ktoré majú BMI (Body Mass Index) nad hodnotou 25. Gynekológovia zvyčajne odporúčajú znížiť hmotnosť v spojení s úpravou životného štýlu. Vhodné je zaradiť do pravidelného denného režimu dostatok pohybu, ideálne formou chôdze.
Niekoľkokrát do týždňa by nemalo chýbať aeróbne cvičenie v spojení so spevňovaním svalov a cvičením podporujúcim flexibilitu tela. Ale pozor, všetko s mierou.
Nemá ísť o nadmerné športové výkony, ktoré môžu v netrénovanom organizme vyvolať stres, a ten môže opäť spôsobiť problémy s ovuláciou.
Nesústreďte sa však na dramatické zníženie hmotnosti, radšej si stanovte realistické ciele – zjesť o jednu, dve porcie ovocia a zeleniny za deň viac, dodržiavať pravidelné, aspoň polhodinové prechádzky v svižnom tempe.
Bude to mať väčší efekt (teda pokiaľ sa zároveň nebudete prejedať sladkosťami) a vy budete vo väčšej pohode, ako pri každodennom vážení sa a prepínaní vašich síl.
Už malé krôčiky v zmene životosprávy môžu upraviť hladiny ženských hormónov a fungovanie menštruačného cyklu.
Do vášho jedálnička zaraďte:
- jedlá bohaté na vápnik (napríklad kyslomliečne výrobky a syry),
- celozrnné výrobky,
- kvalitné bielkoviny (vajíčka, ryby, rôzne druhy kvalitného mäsa),
- omega-3 mastné kyseliny (pozor však na kvalitu, niektoré oleje môžu mať príliš vysokú hladinu ortuti),
- veľa zeleniny a ovocia (nemala by chýbať listová a koreňová zelenina),
- orechy (ideálne v dopoludňajších hodinách),
- postupne čo najviac vylúčte „vysokospracované“ potraviny (údeniny, jedlá z fast foodu, kupované sladkosti),
- kyselinu listovú.