Vek sa počíta
Posledné výskumy naznačujú, že teória odpočítania času – tikanie biologických hodín v podobe zmenšovania sa množstva zásob oplodniteľných vajíčok v tele ženy a ich starnutie – platí rovnako aj pre mužov. Spermie sú síce schopní produkovať v podstate celý život, ale to neznamená, že sú ony schopné oplodnenia.
Výskum odhalil rolu mužov
Výskum až takmer 20-tisíc cyklov umelého oplodnenia (IVF) ukázal, že u mladých žien pred tridsiatkou klesá šanca úspešne otehotnieť a donosiť zdravé dieťa s partnerom starším ako 40 rokov na 46 percent. Pokiaľ je ich partner vo veku medzi 30 – 35 rokov je táto šanca 73 percent.
V tomto výskume sa odborníci zamerali práve na rolu veku. Ženy aj mužov rozdelili do rovnakých vekových skupín, pričom u mužov vytvorili ešte špeciálnu kategóriu nad 42 rokov. Niektoré z párov počas päťročného výskumu absolvovali až šesť cyklov umelého oplodnenia.
Zaujímavým výsledkom výskumu bolo, že u žien, ktoré mali mladších partnerov, zostala rovnako vysoká šanca na otehotnenie. Akonáhle sa vek partnera zvyšoval, znížila sa aj šanca na otehotnenie.
Mužský faktor
Donedávna sa tzv. mužský faktor v neplodnosti príliš do úvahy nebral. V ostatných rokoch však pribúdajú informácie o náraste mužskej neplodnosti, ktorá sa môže v celkovej neplodnosti párov podieľať až takmer polovičným podielom. U niektorých párov zohráva dokonca hlavnú príčinu problémov s otehotnením.
Toto považujú gynekológovia a odborníci na plodnosť za hlavný argument, prečo neodkladať založenie rodiny a otehotnenie u párov rovnakého veku po tridsiatke, prípadne s väčším vekovým rozdielom u mužov.
Odkladať otehotnenie sa neoplatí
Výskumníci sa zhodujú, že častou príčinou odkladu otehotnenia žien v neskoršom veku, je práve otáľanie ich partnerov.
Presný dôvod, prečo zohráva starnutie rolu v mužskej neplodnosti, nie je jasný. Istý podiel má kvalita spermií, ktorá vekom výrazne klesá a ovplyvňuje ich schopnosť oplodniť ženské vajíčko.
Nekvalita spermií ovplyvňuje aj v prípade úspešného oplodnenia kvalitu embrya, ktoré sa často nevyvíja správne a dochádza k spontánnemu potratu. Problém bude teda kdesi hlbšie – v genetickej informácii, ktorú nesú spermie. A tá sa vekom mení.