Vieme, je to náročné. No na to, aby ste mohli pokračovať, nevyhnutné. A potrebujete skĺbiť vaše peripetie na ceste k otehotneniu aj s rodinou, domácnosťou, prácou...
Je to jednoducho celkom riadna „pecka“ pre psychiku, preto sa pokúste nesťažovať si to ešte viac sama, a naopak, objaviť možnosti, ktoré vás znova „nakopnú“, alebo aspoň udržia v príčetnom stave.
Najmä, ak zo všetkých strán počúvate večné otázky typu: „Kedy to už KONEČNE bude...“ , či dobre mienené rady: „Nemysli na to a podarí sa, ani nebudeš vedieť, ako.“ No nie, často to takto vôbec nebýva a vy už, zrejme, o tom viete svoje...
Neobviňujte sa
A ani svojho partnera. Nemôže za to nikto, jednoducho je to tak. A ak ste aj odkladali tehotenstvo na neskôr, mali ste na to dôvod. Možno by ste niektoré veci teraz riešili inak, ale načo sa trápiť tým, čo bolo? Je úplne zbytočné márniť čas nad niečím, čo jednoducho neviete ovplyvniť. Venujte túto energiu radšej do vecí, ktoré ovplyvniť môžete.
Neizolujte sa a komunikujte s partnerom
Možno sa cítite nepríjemne v spoločnosti priateliek, ktoré už deti majú, alebo máte pocit, že už si s mnohými priateľmi nemáte čo povedať. Buď majú rodiny, alebo to vôbec neriešia. A kto môže pochopiť to, čím prechádzate?
Často naozaj iba ten, kto si podobnou cestou prešiel, alebo prechádza. V každom prípade nie je dobrý nápad izolovať sa, skúste sa poobzerať po spriaznenej duší na sociálnych sieťach, často takto vznikajú priateľstvá na celý život. Budete sa mať komu zdôveriť, zdieľať všetky útrapy aj nádeje.
A nezabúdajte ani na partnera, tento boj je vaším spoločným. A aj napriek tomu, že to možno nedáva najavo, alebo o tom ťažšie hovorí, určite ho váš spoločný problém trápi rovnako ako vás.
Tiež si musí prejsť rôznymi vyšetreniami, stojí pri vás, keď nimi prechádzate vy. Ďalší stres a napätie vo vzťahu, ktorý by vznikal, keby ste sa o tom nerozprávali, môže zbytočne ohroziť váš vzájomný vzťah.
Nehanbite sa
Neplodnosť, alebo problémy s otehotnením sú oveľa častejším zdravotným problémom, ako si možno myslíte. Čím skôr tento problém prijmete ako zdravotný, a nie ako nejakú vašu či partnerovu neschopnosť, tým uvoľnenejšie budete k nemu pristupovať. Aj pri prípadných ďalších úkonoch, ktoré vás možno čakajú v rámci asistovanej reprodukcie či liečenia neplodnosti.
Pokúste sa na duchu aj na tele posilniť – trochu zmeny v životnom štýle, práci či plánoch do budúcnosti vám pomôže aspoň občas zabudnúť na pochmúrne myšlienky. Pritom nezabúdajte, že drvivá väčšina problémov s neplodnosťou je už dnes riešiteľná. Jednoducho, nestrácajte nádej!