Metódy výberu a odberu spermií
Nedávno sa začala aj u nás používať nová metóda výberu spermií z ejakulátu triedením pomocou magnetického poľa (MACS). Dokáže prefiltrovať genetické poškodené (DNA fragmentované) spermie, a tak zamedziť, aby oplodnili odobraté oocyty (vajíčka).
Geneticky fragmentované spermie sú ťažko odhaliteľné, pretože môžu mať tvar aj ostatné znaky v norme, ale ich DNA môže byť poškodená.
Ak sa pri opakovaných spermiogramoch v ejakuláte nenájdu žiadne spermie a je potvrdená azoospermia, odporúčajú odborníci pristúpiť k chirurgickým zákrokom získania spermií z pohlavných orgánov muža. Zákroky na seba nadväzujú v prípade, ak prvý z nich bol neúspešný.
MESA
MESA – alebo Micro Epididymal Sperm Aspiration je metóda mikrochirurgického odsatia spermií z nadsemenníkov. Používa sa v prípade, ak je zistený problém v prenose spermií z nadsemenníka do močovej trubice.
Spermie sa získajú pomocou trojcentimetrového rezu mieška a ich odsatia v celkovej anestézii. Pokiaľ embryológ vyhodnotí vzorku tak, že sú v nej živé spermie, tie sa následne použijú pri metóde umelého oplodnenie vajíčka ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermií).
TESE
Ak nebola technika MESA úspešná, odporúča sa metóda TESE – Testicular Sperm Extraction. Pomocou nej sa získa z nadsemenníkov tkanivo – zárodočný epitel, v ktorom môžu byť spermie zablokované a neschopné transportu.
Rovnako ako pri MESA, ak embryológ vyhodnotí vzorku tak, že sa v nej nachádzajú živé spermie, použijú sa následne v procese umelého oplodnenia ICSI.
Kryokonzervácia a vitrifikácia reprodukčných buniek
Najmodernejšie techniky zmrazovania spermií, vajíčok a embryí umožňujú ich dlhodobé uchovanie s minimalizovaním rizika poškodenia.
Proces zmrazenia spermií je pomerne jednoduchý, ejakulát, alebo už očistené spermie sa zmiešajú so zmrazovacím médiom (tekutinou) a uchovávajú sa v tekutom dusíku.
Kryokonzervácia embryí sa používa pri získaní dostatočného množstva kvalitných embryí. Zvyčajne sa transferujú do maternice 1 – 2 embryá a zvyšné sa zmrazia pre prípadné ďalšie použitie.
Aj u nás sa už využíva kryokonzervačná metóda vitrifikáciou – zrýchlenou zmrazovacou metódou. Rýchlym zmrazením embryí v štádiu blastocysty, teda na 5. – 6. deň kultivácie, sa dá dosiahnuť až 98-percentná úspešnosť prežitia embryí so zachovaním ich vysokej kvality.
Zmrazovanie oocytov, teda vajíčok, je rovnako bežne používanou metódou. Používa sa v prípadoch keď hrozí strata plodnosti zo zdravotných dôvodov (onkologická liečba, zlyhanie vaječníkov a podobne), pri absencii spermií v procese asistovanej reprodukcie, prípadne pri dobrovoľnom rozhodnutí ženy v mladšom veku.
Kultivácia embryí a asistovaný hatching
Embryá získané punkciou sa zvyčajne kultivujú niekoľko dní. Embryológ sleduje ich vývoj a vyberá najvhodnejšie embryá na transfer, prípadne na kryokonzerváciu.
Na kultiváciu je možné použiť rôzne kultivačné techniky a médiá zvyšujúce šance na správny vývoj a uhniezdenie embryí v maternici.
V predĺženej kultivácii sa transferuje embryo v zrelšom štádiu blastocysty na 5. – 6. deň od odberu a odporúča sa ženám s neúspešnými cyklami IVF.
Asistovaný hatching je mikromanipulačná technika, ktorou sa naruší laserom obal oocytu, aby sa následne už oplodnený oocyt, resp. vyvíjajúce sa embryo, mohlo správne dostať von z obalu, ktorý ho chráni a následne uhniezdiť v maternici.
Preimplementačná diagnostika a skríning embryí
Obe metódy slúžia na monitorovanie a zistenie zmien či chýb v genetickej výbave embryí pred ich transferom do maternice.
Odporúčajú sa najmä pri vyššom veku ženy, chromozomálnej poruche oboch partnerov, predchádzajúcom pôrode dieťaťa s vrodenou vývojovou chybou, či pri dlhodobých neúspechoch s otehotnením.
Preimplementačná diagnostika sa robí odobratím jednej bunky embrya bez jeho poškodenia, zvyčajne na 5. deň kultivácie. Genetickou diagnostikou sa hľadajú konkrétne chromozomálne zmeny a mutácie.
Skríningom sa sleduje celá DNA pomocou techniky FISH (Fluorescenčnej in situ hybridizácie), kedy sa dajú odhaliť odchýlky na chromozómoch spôsobujúce samovoľné potraty.
V súčasnosti sa technika FISH často nahrádza molekulárno-cytogenetickou metódou aCGH, ktorá umožňuje analyzovať všetky chromozómy embrya a odhaliť zmeny na chromozómoch.
Zdroje:
Fertility Clinic Testing for Sperm DNA Fragmentation. Fertility Authority: Your most trasted source [online]. 2012 [cit. 2017-06-07]. Dostupné z: https://www.fertilityauthority.com/articles/fertility-clinic-testing-sperm-dna-fragmentation
Informácie použité v článku boli spracované z webových stránok centier asistovanej reprodukcie zo Slovenskej republiky a Českej republiky.