Hormonálna stimulácia
Okrem čakania na tehotenský test, pre mnohé ženy je to asi najťažšia časť celého procesu umelého oplodnenia.
V súčasnosti sa využíva niekoľko druhov hormonálnej stimulácie pred umelým oplodnením:
- stimulácia s dlhým protokolom – kombinuje podávanie dvoch liekov s výsledným odobratím dostatočného počtu vajíčok, rizikom je však rozvinutie hyperstimulačného ovariálneho syndrómu (OHSS – ako nadmerná reakcia vaječníkov môže byť závažnou komplikáciou)
- stimulácia s antagonistami gonadotropných hormónov – je kratší stimulačný protokol, menej náročný na objem liekov, často využívaný u žien s polycystickým ovariálnym syndrómom (PCOS), starších žien a pod.
- minimálna stimulácia – využíva sa minimálna dávka stimulačných liekov s cieľom získať do 6 zrelých oocytov (vajíčok), je spojená s trojdňovou kultiváciou embryí a vykonáva sa s cieľom minimalizovania nákladov na umelé oplodnenie.
Pokiaľ si neželáte hormonálnu stimuláciu, je možné odobrať aj dozreté vajíčko z vášho prirodzeného cyklu.
Priebeh stimulácie
Prístup ku každej žene počas navrhovania a podávania hormonálnej stimulácie by mal byť individuálny. Niektoré centrá asistovanej reprodukcie majú stimulačné protokoly rovnaké, prípadne maximálne dva druhy, ktoré používajú.
Nezabudnite, že každý organizmus je iný, inak reaguje a najmä v prípade, že už máte neúspešné umelé oplodnenie za sebou, je dobré sa zamyslieť, do akých rúk sa zveríte.
V centre by vám mali podrobne vysvetliť, ktorá stimulácia a prečo je pre vás najvhodnejšia a upraviť podanie liekov podľa špecifických potrieb.
Samozrejmosťou by mal byť plán zostavený lekárom, pod ktorého dohľadom v centre asistovanej reprodukcie budete.
Začnete s podávaním liekov, niekedy sú to najprv lieky vo forme tabletiek, vystriedajú ich hormonálne injekcie, ktoré je potrebné pichať si podľa inštrukcií lekárov.
Približne na šiesty deň stimulácie sa kontrolujú ultrazvukom folikuly, v ktorých vajíčka dozrievajú.
Podľa potreby sa upravuje podávanie stimulačných hormónov a približne 36 hodín pred plánovaným odberom si pichnete (alebo necháte pichnúť) hormón hCG, ktorý dokončí dozrievanie vajíčok.
Punkcia oocytov
Odber vajíčok prebieha v krátkej celkovej anestézii, to znamená, že je potrebné predtým aspoň 10 – 12 hodín nejesť a nepiť.
Po odbere zostanete asi dve hodiny na lôžku, medzitým vás lekári informujú o počte a kvalite odobratých vajíčok a spermií, ktoré partner odovzdá v rovnaký deň priamo v centre asistovanej reprodukcie.
Dostanete lieky na podporu tehotenstva (obsahujúce hormón progesterón), ktoré sa v prípade úspešného otehotnenia užívajú (zvyčajne vaginálne) až do 12. týždňa tehotenstva.
Oplodnenie a kultivácia embryí
Medzitým embryológovia pripravujú odobraté vajíčka a spermie na oplodnenie vybratou metódou – ICSI, PICSI, alebo klasickým oplodnením. Je možné použiť niektoré ďalšie doplnkové techniky výberu spermií, či vajíčok.
Oplodňované embryá sú pod dohľadom embryológov, ktorý v istých časových úsekoch kontrolujú ich vývoj. V predĺženej kultivácii dokážu posúdiť ich kvalitu a predpokladať správny vývoj a vhodný čas na ich transfer.
Embryotransfer (ET)
Vykonáva sa zvyčajne v druhý, tretí alebo piaty deň od odberu oocytov. Zákrok sa nerobí v anestézii, je bezbolestný a rýchly. Vykonáva sa pri ultrazvuku a prenos embrya alebo embryí tak vidíte priamo na obrazovke.
Po zavedení embrya či embryí do maternice sa odporúča pár minút ležať a pokojnejší režim by ste mali dodržať aj v nasledujúcich niekoľkých dňoch.
Tehotenský test je potrebné si spraviť 14 dní po embryotransfere.
Informácie použité v článku boli spracované z webových stránok centier asistovanej reprodukcie zo Slovenskej republiky a Českej republiky.