Tep sa zvyšuje pred ovuláciou
Výskumníci zistili, že tep srdca ženy sa počas plodných dní zľahka zvýši. V pokojnom stave sa v období približne šesť dní trvajúceho plodného obdobia cyklu žene zvýši tep priemerne o 2 údery za minútu, v porovnaní s tepom počas menštruácie.
Takto sa dá zistiť začiatok tzv. plodného okna v cykle ženy. Odborníci však upozorňujú, že je vhodné sledovať aj ostatné ukazovatele blížiacej sa ovulácie a nespoliehať sa len na srdcový tep.
Zároveň, podobne ako pri sledovaní bazálnej teploty, odporúčajú pravidelnosť v meraní tepu srdca, aby bolo možné odsledovať si priemernú hodnotu a následne sledovať zvýšený tep v plodnom období.
Už predchádzajúce výskumy naznačili možnú súvislosť medzi zvýšenou frekvenciou tepu počas ovulácie, sledovala však tep žien iba v jednom menštruačnom cykle, v laboratórnych podmienkach a len počas piatich dní.
Nová štúdia analyzovala tep 91 žien vo veku od 22 do 42 rokov, ktoré neboli tehotné. Tep merali špeciálne náramky – merače tepu na zápästiach. Ženy ich používali počas troch kompletných menštruačných cyklov. Zároveň zisťovali ovulačné dni pomocou ovulačných testov (prostredníctvom moču).
Merať treba pravidelne
Na základe analyzovania dát od všetkých zúčastnených žien výskumníci zistili, že priemerne sa tep ženám zvýšil o 2,1 úderu za minútu, práve počas plodných dní. Tie zahŕňajú 5 dní pred ovuláciou a deň ovulácie.
Tep sa zvyšuje ďalej počas luteálnej fázy menštruačného cyklu – dní po ovulácii až po začiatok menštruácie. V tomto období sa tep zvyšuje priemerne o 3,5 úderu za minútu v porovnaní s tepom počas menštruácie.
To môže byť problémom práve pri zisťovaní plodnej fázy cyklu – pokiaľ nie je sledovaný konzistentne a dlhodobo, môže žena nesprávne identifikovať luteálnu fázu cyklu ako plodné dni. Zároveň nie je tento spôsob presný a vhodný, ak by sa ho ženy rozhodli používať ako antikoncepciu.