Výber antikoncepcie môže mať vplyv na plodnosť
V zásade platí, že ihneď po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa môžete začať pokúšať splodiť dieťa. Po dlhodobom užívaní antikoncepcie sa však neznepokojujte, ak sa vám nepodarí otehotnieť „na prvý šup“.
Telo bolo dlho zvyknuté na istú hladinu hormónov a môže potrebovať pár mesiacov na to, aby si zvyklo na novú situáciu. Často však nastáva opačný efekt, ihneď po vysadení tabletiek dochádza k efektu, ktorý prináša veľmi plodné obdobie. Neváhajte s návštevou vášho gynekológa, ktorý vám spraví všetky potrebné vyšetrenia na zistenie toho, či niečo bráni vášmu otehotneniu.
Popritom je vhodné začať sledovať, ako váš organizmus a cyklus funguje, kedy máte ovuláciu (pomocou ovulačných testov) a zároveň zbytočne neodkladať pokúšanie sa o otehotnenie.
Deň ovulácie nemusí byť tým správnym dňom pre počatie
Načasovanie pohlavného styku je pre úspešné otehotnenie kľúčové. Plodných dní u ženy je zhruba 5 – 6 a vrcholia dňom ovulácie. Spermie však v ženskom tele dokážu niekoľko dní prežiť a zároveň potrebujú aj nejaký čas na to, aby sa dostali k zrelému vajíčku.
Preto netreba styk odkladať až na deň ovulácie (pokiaľ ho poznáte), môže byť už totiž neskoro. Podľa odborníkov je ideálny čas na plodenie približne dva dni pred predpokladaním dňom ovulácie. Pritom spermie netreba nejako extrémne v tomto čase šetriť, podľa výskumov sa k najlepším spermiám dopracujete práve opakovaným stykom.
Ak ste zdraví, neznamená to, že musíte byť s partnerom aj plodní
Aj u páru bez zdravotných problémov, s primeraným životným štýlom a dostatkom pohybu hrozí, že môže byť neplodný. Podľa štatistík sa to týka zhruba jedného z desiatich zdravých párov v reprodukčnom veku pokúšajúcich o otehotnenie. Často ide o nezistené príčiny neplodnosti, problémy s plodnosťou u žien, čoraz častejšie však aj u mužov, alebo u oboch partnerov.
Okrem rôznych problémov mužskej neplodnosti (často vznikajúcich napríklad ako následok neskôr zostúpených semenníkov v detstve, či konkrétnych problémov s množstvom, tvarom a pohybom spermií), netreba zabúdať na to, že aj mužov sa týkajú biologické hodiny.
Napriek tomu, že spermie dozrievajú približne každých 72 dní, vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť, že budú geneticky poškodené, a tým menej pravdepodobne schopné oplodniť vajíčko, či vyprodukovať životaschopné embryo.