Pohla by aj kameňom
Hane (40), starej dievke z malého mesta, neprekážalo, že jej snúbenec, bývalý námorník (43), mal pestrú mladosť. Povedal jej, že sa chce usadiť a že skúsený chlap sa už v manželstve neženie za ďalšími dobrodružstvami. A zhodli sa na tom, že hoci už nie sú najmladší, ešte chcú mať deti. Tak sa vzali. Dlho sa im nedarilo počať, až po niekoľkých lekárskych vyšetreniach zavolal Hane jej gynekológ, aby čím skôr prišla. Správa, ktorú sa od neho dozvedela, by pohla aj kameňom. Hana bola infikovaná vírusom HIV a navyše tehotná – s vysokým predpokladom, že infikované bude aj dieťa.
Vírus zatiaľ nevyliečime
„Vďaka dnešným antivirotikám je infekčnosť pacienta minimálna,“ hovorí MUDr. Azzaden Shunnar z kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave. „Bohužiaľ, ani najmodernejšia liečba zatiaľ nevylieči vírus, pretože ten dokáže svoj genetický kód preniesť do nášho DNA. Na prítomnosť vírusu HIV by mali testovať gynekológovia tehotné ženy a ženy pred pôrodom, urológovia pacientov so sexuálne prenosnými ochoreniami, chirurgovia u každého pacienta pred operáciou a onkológovia u pacientov s rakovinou. Praktický lekár by mal mať na mysli takéto vyšetrenie u každého pacienta s nešpecifickými príznakmi, kde je diagnóza nejasná.“
Hana dojčiť nebude
Čo má robiť tehotná Hana, ktorá sa nakazila vírusom od svojho partnera a bojí sa, že bude ohrozené aj jej ešte nenarodené dieťa?
Liečba tehotnej ženy infikovanej vírusom HIV znamená podľa odborníka nízke až takmer žiadne riziko pre novorodenca, avšak po pôrode sa každému novorodencovi podáva antivírusová liečba po celý prvý mesiac života. Ženy pod liečbou môžu v súčasnosti rodiť fyziologickým spôsobom, namiesto cisárskeho rezu. „S dojčením by som však bol opatrný,“ hovorí MUDr. Shunnar. Neodporúča ho, lebo bol dokázaný prenos choroby z matky na novorodenca i napriek liečbe.
Liečba „pred“ a „po“
Lekár môže nasadiť antiretrovirotiká výrazne znižujúce riziko prenosu zdravému partnerovi vo vzťahu s HIV pozitívnym partnerom, ktorý nevyužíva liečbu. Antivirotikum sa nasadzuje aj „po“ – po poranení ihlou použitou na odber krvi od HIV pozitívneho, alebo pri náhodnom sexuálnom styku s HIV pozitívnym človekom, ktorý to priznal až po sexe. Účinnosť tejto liečby sa dokázala až do 72 hodín. Na začiatku 90. rokov sa lieky museli užívať trikrát denne vo veľkých množstvách, liečba zlyhávala a mala toxické účinky, obmedzujúce život pacienta. Podľa MUDr. Shunnara sa onedlho dočkáme liečiva, ktoré sa bude asi užívať raz mesačne. Najlepšou prevenciou je však dôsledná ochrana.