Grelín je hormón, ktorý stimuluje apetít (na rozdiel od hormónu leptín, ktorý chuť do jedla znižuje) a zároveň sa vylučuje pri stresových situáciách. Práve preto niektorí ľudia reagujú na stres prejedaním sa. A práve pri chronickom pôsobení stresu dochádza k poškodzovaniu ženských reprodukčných buniek – nezrelých vajíčok, resp. k významnému znižovaniu ich zásob.
Experti boli zvedaví, ako sa pôsobenie stresu zmení po zablokovaní jedného z hormónov, ktoré sa pri jeho pôsobení vylučujú. Zablokovali pôsobenie grelínu a zistili, že k poškodzovaniu a ubúdaniu nezrelých ženských pohlavných buniek nedochádza ani pri strese.
Dĺžka reprodukčného obdobia, teda schopnosti žien otehotnieť, sa priamo odvíja od zásob vajíčok v ich vaječníkoch. Donedávna sa tvrdilo, že žena sa narodí s istým počtom vajíčok, ktorý sa nemení, a iba niektoré z nich dozrejú a sú schopné oplodnenia. Najnovšie výskumy naznačujú, že to tak zrejme nemusí byť a v tele ženy dochádza aj počas života k vývoju nových folikulov s oocytmi.
Napriek tomu je však reprodukčné obdobie ženy značne obmedzené a vplýva naň množstvo faktorov. Životné prostredie, životný štýl, zdravotné faktory, výživa a mnoho ďalších, vrátane stresu, ktoré pôsobia jednak na hormonálnu nerovnováhu v tele ženy, ale môžu priamo ovplyvňovať aj reprodukčný cyklus.
U zdravých mladých žien nemusí ani chronický stres vyvolať dramatické zníženie počtu folikulov vo vaječníkoch. No u žien vo vyššom veku, či bojujúcich s neplodnosťou, môže ďalší úbytok vajíčok, ktoré by potenciálne mohli byť oplodnené, dramaticky znížiť šance na otehotnenie.