Rodičovstvo sa odkladá
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je snahou o dieťa nechránený pohlavný styk raz za dva až tri dni. Dnešní mladí ľudia sa však v spálni stretnú len raz za čas. Jeden ťahá v práci dlho do noci, druhý je na „služobke“ aj osemkrát do mesiaca. A keď si obaja vezmú dovolenku a „idú na to“, práve pre úpornú snahu sa im to nepodarí. Pred dvadsiatimi – tridsiatimi rokmi malo problém s počatím okolo sedem percent všetkých párov, dnes už ide o alarmujúce číslo 15 percent a trend stúpa. Podľa odborníkov je neplodnosť civilizačné ochorenie, tak ako rakovina či infarkt. Okrem toho u nás mladé páry z ekonomických dôvodov rodičovstvo odkladajú na vyšší vek. Máloktorá Slovenka chce dnes otehotnieť pred tridsiatkou.
Príroda sa nedá oklamať
Patrím ku generácii, ktorá vyrástla bez hormonálnej antikoncepcie a o svojich troch deťoch zvyknem hovoriť, že keby som nenosila pyžamu, mala by som ich pätnásť. Najmladšieho syna, ktorého som veľmi chcela, som porodila mesiac pred 42. narodeninami. Pravda, my sme žili podstatne zdravšie, viac v prírode, viac sme športovali a existovali sme bez technického stresu, mobilov a počítačov.
Príroda sa nedá oklamať. Ak jej kladieme do cesty prekážky v podobe samej techniky, vypomstí sa to. Potom sa stáva, že dnešná manželská dvojica príde do centra pre asistovanú reprodukciu tesne po štyridsiatke, po dlhoročnej neúspešnej snahe o dieťa, ale na liečbu je už neskoro.
Prešustrujú aj dom
Ak je pár okolo štyridsiatky či po nej, sú ženine vajíčka menej funkčné aj po hormonálnej stimulácii, nedá sa získať zdravé vajíčko a pravdepodobnosť otehotnenia je menej ako päť percent. Lepším riešením by boli darované vajíčka. Ak majú obaja partneri dosť životaschopných vajíčok i spermií, ale úspech sa nedostavuje, treba si povedať dosť, pretože hormonálna stimulácia ohrozuje zdravie. Je to veľká záťaž aj na psychiku. Žena si niekoľko týždňov pichá injekcie na stimuláciu vajíčok, nasleduje ich odber v celkovej anestézii. Desať dní sa čaká na výsledok. A mnohí sa po neúspechu psychicky zložia.
Do piatich cyklov je asistovaná reprodukcia bezpečná, no nie je to zadarmo. Mnohé zaťaté dvojice „prešustrujú aj dom“, len aby mali dieťa. Ak sa to nepodarí, v nejednom prípade sa rozvádzajú. Je otázne, či by takýto tvrdohlavý pár ostal spolu, keby to vytúžené dieťa mali... A či by to vôbec malo zmysel.